Spotkania z o. Bronisławem Markiewiczem – cz. 1 Spotkania z o. Bronisławem Markiewiczem – cz. 1
30 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Proponujemy cykl spotkań z ojcem Bronisławem, by lepiej poznać charyzmat... Spotkania z o. Bronisławem Markiewiczem – cz. 1

30 stycznia obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Proponujemy cykl spotkań z ojcem Bronisławem, by lepiej poznać charyzmat michalicki.
 
Proponuję spotkanie z Ojcem Założycielem na podstawie notatnika jaki sporządził w latach 1869 – 1896. Być może będą to już znane sprawy, ale wydaje się, iż to co wówczas pisał – i zapewne głosił – nabiera dziś szczególnej aktualności. Refleksje te będą dotyczyć nie tylko życia duchowego, ale także spraw związanych z ojczyzną, bo jak wiemy ks. Markiewicz to wielki społecznik, patriota zatroskany o dobro Polski, i jej wyzwolenie niekoniecznie to polityczne, choć i to leżało mu na sercu.
 
W roku 1889 Ojciec Założyciel zapisał takie słowa: „Szukajcie Królestwa Bożego, a reszta wam dana będzie. To najważniejsza polityka. Mówię do ludzi, a nie do bydła o sercu zwierzęcym, któremu Pan nie kazał rzucać pereł. Kto może pojąć niech pojmuje i niech idzie za mną, a postępując i czyniąc i czyniąc wedle danych wskazówek, jeszcze lepiej zrozumiecie. Są to bowiem rzeczy, które w czyn wprowadzone się dopiero należycie pojmują. Bóg bowiem daje wtedy oświecenie nadprzyrodzone. Przyczyna złego jest nadprzyrodzona, stąd i lekarstwo takie.”
 
To pierwsze zdanie ks. Markiewicz czerpie z Ewangelii, słowa samego Chrystusa, ażeby szukać Królestwa Bożego, a reszta będzie dodana. Jakże trafne jest to sformułowanie Ojca Założyciela, że jest to najwyższa polityka. Nie ma mądrzejszego rozwiązania. Tylko rodzi się pytanie, kto to dziś pojmuje, kto tak podchodzi. Pan Jezus wyraźnie mówi – „kto może pojąć, niech pojmuje”. Te słowa Chrystusa trzeba rozumieć szeroko, nie tylko w odniesieniu do wyboru drogi życia zakonnego w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Cała bieda nas Polaków i nie tylko Polaków, jest w tym, że nie czynimy tego, co nam Pan Jezus poleca.
 
Bardzo ważne stwierdzenie ks. Markiewicza, że przyczyna złego jest nadprzyrodzona, bo jak mówi Pismo Św., śmierć weszła na świat przez zawiść diabła. Nikt z ludzi nie potrafi o własnych siłach pokonać takiego zła. Można to zrobić tylko w oparciu o Bożą moc, a Bóg daje łaskę pokornym, jak pisał św. Piotr.
 
Pan Bóg wszystkiego nam użyczy, ale warunek, że najpierw będziemy szukać Jego Królestwa.
 
Błogosławiony ojcze Bronisławie, módl się za nami!

Brak komentarzy.

Bądź pierwszym komentującym ten post.

Podziel się swoim komentarzem