Św. Michał w Luzinie! Św. Michał w Luzinie!
CZAS MOCY I ŁASKI DOPIERO SIĘ ROZPOCZĄŁ! Mija już prawie pól roku od wizyty niezwykłego Gościa w naszym dekanacie luzińskim w diecezji gdańskiej. Nie... Św. Michał w Luzinie!

CZAS MOCY I ŁASKI DOPIERO SIĘ ROZPOCZĄŁ!

Mija już prawie pól roku od wizyty niezwykłego Gościa w naszym dekanacie luzińskim w diecezji gdańskiej. Nie jest to pierwsza ani ostatnia wizyta w naszej diecezji, bowiem nadal dokonują się peregrynacje figury św. Michała, która jest wierną kopią wizerunku św. Michała ze słynnego i najstarszego sanktuarium poświęconego Archaniołowi na górze w Gargano we Włoszech.

Chciałbym podzielić się tym niezwykłym czasem i jego owocami, które dokonują się w naszej parafii św. Wawrzyńca i w naszym luzińskim dekanacie. Po przygotowaniach duchowych – przeżytych rekolekcjach najpierw wielkopostnych, gdzie usłyszeliśmy że celem peregrynacji figury św. Michała jest abyśmy z jego pomocą umierali dla grzechu i rodzili się do nowego życia, a Boży posłańcy są po to, ażeby wskazywali nam drogę do nieba i przygotowali nas do owocniejszego zmagania się z grzechem, a także ze złem i pokusami, które są obecne w otaczającym na świecie – zostaliśmy umocnieni przed przybyciem cudownej figury w Uroczystość Chrystusa Króla.

Dnia 25.11 do naszej parafii i na teren naszego dekanatu przybył w swoim znaku św. Michał Archanioł – oczekiwanie pełne emocji i duchowego uniesienia mogło w końcu przybrać konkretny kształt. Przyjazd kaplicy z figurą poprzedziła kolumna samochodów pięknie przystrojonych przygotowana przez ks. Zbigniewa. Zawyły syreny naszej Ochotniczej Straży Pożarnej, która też zabezpieczała trasę przejazdu figury. Przy dźwiękach orkiestry pod dyrekcją Pana kapelmistrza Zygmunta i naszego Pana organisty Artura ruszyła procesja szlakiem, którym rok wcześniej szła figura Matki Bożej z Lourdes. Koronę księcia Zastępów Anielskich przez całą procesję do kościoła niósł nasz proboszcz a zarazem dziekan ks. prał. Zygfryd Leżański. Figurę oprócz Straży niosły poszczególne stany: strażacy, panie, panowie z AA, harcerze, lektorzy. Kilka razy figura zatrzymywała się po drodze, aby św. Michał mógł wstawiać się za wszystkimi okolicznymi mieszkańcami i wesprzeć ich w walce ze złem. Po dojściu do kościoła została uroczyście nałożona korona i zapalona świeca. Nastąpiły przywitania: najpierw dzieci przygotowane przez ks. Tomasza, później młodzież naszego gimnazjum i dorośli w strojach kaszubskich, których przedstawicielką była nasza radna powiatu wejherowskiego Pani Genowefa Słowik wraz z małżonkiem, na koniec w imieniu księży dekanatu, obecnych również na powitaniu, przywitał ks. dziekan. Rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, homilię wygłosił o. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, które pełni pieczę nad figurą św. Michała i organizuje peregrynację w Polsce.

W początkowej części homilii kapłan stwierdził, że „św. Michał pachnie Panem Bogiem, roznosi Bożą woń”. Kaznodzieja przyznał, że odbywające się w Polsce nawiedzenie figury św. Archanioła przynosi liczne duchowe owoce. O. Szwajca przypomniał, że św. Michał to „patron całego Kościoła, a w litanii nazwany jest posłannikiem Boga, tarczą w pokusach, postrachem złych duchów, wodzem wojska niebieskiego”. Kaznodzieja dodał, że imię Michał oznacza zachwyt Bogiem: „Któż jak Bóg”. Przypomniał także, że Gargano jest bardzo znane na całym świecie. Klęczeli tam przed figurą św. Michała: św. Jan Paweł II, św. Franciszek z Asyżu, św. o. Pio. O. Szwajca nawiązał do objawień w Gargano, gdzie św. Michał stwierdził: „Ja jestem blisko Boga, w tej grocie będą przebaczone ludzkie grzechy, a modlitwy zostaną tu wysłuchane”. O. Szwajca przypomniał w nawiązaniu do Roku Miłosierdzia, że św. Michał objawił się św. s. Faustynie Kowalskiej i obiecał jej szczególną opiekę. Faustyna zapisała słowa Archanioła: „Zło cię nienawidzi, ale Pan Bóg kazał mi mieć szczególne staranie o ciebie”.

Przez dwie kolejne noce trwały czuwania i modlitwa zorganizowana przez zastępy Rycerzy Świętego Michała z Bożegopola i z Gdańska Brzeźna. Na każdej Eucharystii następowało zawierzanie św. Michałowi i możliwość przyjęcia szkaplerza, które jest jednym z trwałych elementów peregrynacji. Przez trzy lata nawiedzenia przyjęło go w Polsce ponad 250 tysięcy osób, w naszej wspólnocie parafialnej również duża liczba wiernych przyjęła ten zewnętrzny znak zawierzenia.

Nadszedł niestety dzień pożegnania. W Niedzielę 27.11 o godz. 17.30 sprawowana była uroczysta Msza Święta z udziałem przedstawicieli całego dekanatu luzińskiego. Ks. proboszcz w swoim słowie pożegnania zaznaczył, że przybył parafii i dekanatowi nowy patron, a właściwie został przypomniany jako obrońca Ludu Bożego w walce ze Złem. Bo św. Michał był i jest obecny na Kaszubach w licznych kościołach w kaplicach i w kaszubskiej literaturze. Poczuliśmy się mocniejsi w codziennym życiu. Mamy teraz wielkiego obrońcę przed mocami ciemności, przed pokusami Szatana.

Po pożegnaniu przez przedstawiciela parafian, nastąpiło uroczyste zawierzenie parafii i dekanatu wstawiennictwu św. Michała Archanioła. Przy akompaniamencie orkiestry grającej wojskowe marsze został pożegnany św. Michał w znaku figury, by nawiedzić inne miejsca, które również potrzebują jego wstawiennictwa i opieki.

Co pozostało po tej peregrynacji? Na pewno większa ufność w Bożą opiekę i pomoc w walce ze złem obecnym na naszej ziemi w postaci zabobonów, przesądów i guseł. Św. Michał w małej kopii swej figury nawiedza rodziny naszego dekanatu, wiele osób nadal przyjmuje Jego szkaplerz i oddaje Mu się pod opiekę. Powstaje też Zastęp Rycerstwa św. Michała Archanioła w naszej parafii i dekanacie i nadal jest odmawiana modlitwa do św. Michała na zakończenie Eucharystii. Sam ks. abp Sławoj Leszek Głódź docenił wagę i rolę św. Michała przekazując specjalne błogosławieństwo.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do właściwego przeżycia tej uroczystości. Któż jak Bóg – teraz i zawsze.

 

AKT ZAWIERZENIA DEKANATU ŚW. MICHAŁOWI ARCHANIOŁOWI

Najdostojniejszy Książę Niebieski, Stróżu i opiekunie Kościoła, Święty Michale Archaniele. Oto my, chociaż niegodni Twego oblicza, stajemy przed Tobą w towarzystwie naszych Aniołów Stróżów, Błogosławionych i Świętych, a nade wszystko w obecności św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny. Obieramy Cię dzisiaj za szczególnego Obrońcę i Orędownika.

Święty Michale Archaniele, który w brzasku swego istnienia wybrałeś Boga i całkowicie oddałeś się spełnianiu Jego świętej woli, wstawiaj się za nami, abyśmy otwierając się na działanie Ducha Świętego, wypełnili z miłością świętą wolę Bożą i zachwyceni Bogiem wołali do Niego w każdej chwili życia: „Któż jak Bóg!”.

Wybłagaj nam u Boga przebaczenie naszych grzechów, łaskę umiłowania Zbawiciela Jezusa Chrystusa, Najsłodszej Matki Maryi i wszystkich ludzi, umiłowanych przez Boga Ojca, odkupionych przez Syna Bożego i oświeconych przez Ducha Świętego. Spraw, abyśmy wypełniali nasze posłannictwo z wiarą, pokorą i ufnością w Boże Miłosierdzie.

Archaniele Michale, zawierzamy Ci cały dekanat Luziński, nasze parafie św. Wawrzyńca, Matki Bożej Różańcowej w Luzinie, św. Mateusza Apostoła w Górze, św. Maksymiliana Marii Kolbego w Strzebielinie, św. Józefa Oblubieńca NMP w Sychowie, św. Jadwigi Śląskiej w Kębłowie, św. Izydora w Gowinie, św. Antoniego Padewskiego w Smażynie, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Gościcinie – zawierzamy Ci księży proboszczów, kapłanów, osoby konsekrowane i poświęcone Bogu. Zawierzamy Ci małżeństwa i rodziny, młodzież i dzieci, chorych, samotnych i starszych. Wszystkich oddajemy w Twoją przemożną opiekę.

Chorąży Boga, dzielny wojowniku i Wodzu wojsk niebieskich, broń nas przeciwko pokusom szatańskim, głównie przeciw tym, które atakują wiarę, jedność, zgodę i czystość, a w godzinę śmierci uproś nam pokój duszy i zaprowadź do ojczyzny wiecznej. Amen.

 

Przygotował: ks. Grzegorz Daroszewski, Diecezjalny Duszpasterz osób i rodzin zagrożonych działalnością sekt i Nowych Ruchów Religijnych oraz okultyzmem.

Brak komentarzy.

Bądź pierwszym komentującym ten post.

Podziel się swoim komentarzem