Codzienne rozważania na trzecie 9 dni Nowenny Pompejańskiej za Ojczyznę, która trwa od 26 marca do 18 maja 2025 r. Rozważania w tych dniach odczytuje Jan Pospieszalski.
Intencja na trzecie 9 dni Nowenny (13-21 kwietnia):
Za wszystkie stany: świeckich i duchownych
Prośmy Boga o błogosławieństwo dla wszystkich stanów w naszym społeczeństwie – duchownych i świeckich. Niech kapłani będą gorliwymi pasterzami, osoby konsekrowane świadectwem życia prowadzą innych do Chrystusa, a wierni świeccy odważnie głoszą Ewangelię w codziennym życiu.
Rozważania i modlitwa:
Dzień 27. (21 kwietnia 2025)
„(…) przed ludzkością otwierają się tak wielkie możliwości i nadzieje, ale zarazem zagrażają jej liczne zasadzki i niebezpieczeństwa. Wystarczy pomyśleć, między innymi, o zdobyczach socjalnych i o rewolucji w dziedzinie genetyki; o postępie gospodarczym i o niedorozwoju rozległych obszarów planety; o dramacie głodu na świecie i o trudnościach, jakie nastręcza utrzymanie pokoju; o rozbudowanej sieci łączności i o codziennych dramatach samotności i przemocy. Drodzy bracia i siostry, jako świadkowie Chrystusa jesteście w szczególny sposób powołani, aby nieść światło Ewangelii tam, gdzie skupia się życie społeczeństwa. Jesteście powołani, aby być prorokami chrześcijańskiej nadziei i apostołami «Tego, Który jest, i Który był i Który przychodzi» (Ap 1, 4), Wszechmogącego.”
Św. Jan Paweł II, Homilia z mszy z okazji Jubileuszu Apostolstwa Świeckich, 26 listopada 2000 r.
Dzień 26. (20 kwietnia 2025)
„Zbawiciel polecił w dzień swego Zmartwychwstania przez Apostołów uczniom swoim, aby udali się do Galilei, gdzie mieli Go oglądać. Pan Jezus umiłował tę krainę, z której większa połowa uczniów pochodziła, gdzie Maryja i Józef byli mieszkali, gdzie Sam tyle lat w ukryciu wśród pracy przepędził, a wreszcie iż tam ludność była obyczajniejsza i lepsza aniżeli w krainie Judzkiej.”
Kazanie ks. Bronisława Markiewicza na Wniebowstąpienie Pańskie w katedrze przemyskiej
Dzień 25. (19 kwietnia 2025)
„Pierwszą bowiem oznaką pobożności jest: spełniać dobre obowiązki swego stanu, a więc swoje rodowe stanowisko, swój majątek, swoje wykształcenie i wychowanie przeznaczać na usługi bliźnim, aby w ten sposób głosić chwałę Bożą. Kto bliźniego nie miłuje, ten także nie miłuje Boga. A nie wystarczy miłować tylko słowami, trzeba także miłować czynami. Sardanapal, Heliogabal i Epikurejczycy żyli na świecie tylko dla przyjemności. Chrześcijanin zaś powinien na każdy dzień nosić swój krzyż, tj. spełniać obowiązki nałożone mu przez Boga na tym miejscu, na którym postawiła go Opatrzność.”
ks. Bronisław Markiewicz, „Trzy słowa do starszych w narodzie”
Dzień 24. (18 kwietnia 2025)
„Oto modlitwa, jaką odmawia biskup zakładając krzyż pektoralny: «Racz mnie umocnić, Panie, znakiem Twego krzyża, i spraw, abym tak, jak ten krzyż z relikwiami świętych noszę na swojej piersi, tak zawsze miał w myśli i pamięć męki Twojej, i zwycięstwo, jakie odnieśli Twoi męczennicy». Dziś czynię to wezwanie modlitwą całego Kościoła w Polsce, który niosąc od tysiąca lat znak męki Chrystusa wciąż odradza się z posiewu krwi męczenników i żyje pamięcią zwycięstwa, jakie oni odnieśli na tej ziemi.”
Homilia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Mszy świętej i beatyfikacji Reginy Protmann i Edmunda Bojanowskiego oraz 108 męczenników w Warszawie w trakcie podróży apostolskiej do Polski, 13 czerwca 1999 r.
Dzień 23. (17 kwietnia 2025)
„W jednej chwili ujrzałam rzeczy straszne: odstąpili kaci od Pana Jezusa, a przystąpili do biczowania inni ludzie, którzy chwycili za bicze i siekli bez miłosierdzia Pana. Byli nimi kapłani, zakonnicy i zakonnice i najwyżsi dostojnicy Kościoła, co mnie bardzo zdziwiło, byli ludzie świeccy różnego wieku i stanu; wszyscy wywierali swą złość na niewinnym Jezusie.”
św. Faustyna Kowalska, „Dzienniczek” 445
Dzień 22. (16 kwietnia 2025)
„Słowo Boże głoszone przez Kościół święty odmieniło oblicze i postać ziemi do niepoznania, na lepsze. Nie wystarczy umiejętność świecka, choćby najświetniejsza, aby utworzyć społeczeństwo obyczajne i szczęśliwe. Ateny i Rzym przed powstaniem chrześcijaństwa były stolicami mądrości ludzkiej – a kto nie zna zepsucia, jakie tam panowało?”
Referat ks. Bronisława Markiewicza o salezjanach, Kraków, lipiec 1893 r.
Dzień 21. (15 kwietnia 2025)
„Nawołujmy powierzonych nam wiernych do zachowania wielkiego przykazania (mandatum magnum) — miłości — do jałmużny — do uczynków miłosiernych względem duszy i ciała, a szczególniej przypominajmy im, że w Kościele wszyscy jesteśmy bracią, a Chrystus jest primogenitus fratrum. W kościele i w niebie nie ma różnicy stanów i narodowości. Ten większy, kto pokorniejszy i więcej miłosierdzia okazuje braci swojej.”
ks. Bronisław Markiewicz, List do ks. Prefekta dekanatu Rymanowskiego, data nieznana
Dzień 20. (14 kwietnia 2025)
Rocznica chrztu Polski (966 r.)
„Zawsze z największym wzruszeniem słuchamy tych słów, w których zmartwychwstały Odkupiciel rysuje kontur dziejów ludzkości i zarazem dziejów każdego człowieka. Kiedy mówi: „Nauczajcie wszystkie narody”, staje nam przed oczyma duszy ten moment, gdy Ewangelia dotarła do naszego narodu u samych początków jego historii – i kiedy pierwsi Polacy otrzymali chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Kontur duchowych dziejów Ojczyzny został zarysowany w obrębie tych samych słów Chrystusa wypowiedzianych do apostołów. Kontur duchowy dziejów każdego z nas został również w ten sposób jakoś zarysowany.”
Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Msza święta, Kraków, 10 czerwca 1979 r.
Dzień 19. (13 kwietnia 2025)
„Człowiek musi wiedzieć, mieć poczucie, że jest posłany. (…) Pozbawione tej świadomości życie ludzkie staje się płytkie i miałkie. Być posłanym, to znaczy wypełniać zadanie – trudne zadanie. Być posłanym, to znaczy przecierać drogi wielkiemu dobru, którego oczekuje świat. Być posłanym, to znaczy służyć wielkiej sprawie. (…) Chrystus pragnie spotkać się z wami i włączyć was w to wielkie posłannictwo, które On sam otrzymał od Ojca i które nieprzerwanie żyje w świecie, wciąż jeszcze nie spełnione do końca, wciąż jeszcze do spełnienia.”
św. Jan Paweł II, homilia podczas Mszy świętej Niedzieli Palmowej, rok 1994