Brak produktów w koszyku.
Poniżej publikujemy codzienne rozważania na pierwsze 9 dni Nowenny Pompejańskiej za Ojczyznę, która trwa od 26 marca do 18 maja 2025 r.
Intencja na pierwsze 9 dni Nowenny (26 marca – 3 kwietnia):
Za naszą ojczyznę – Polskę
Prośmy Boga o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, aby zawsze kroczyła drogą prawdy, sprawiedliwości i solidarności. Niech Boża opatrzność czuwa nad jej mieszkańcami, a Maryja – Królowa Polski – otacza ją swoją matczyną opieką.
Rozważania i modlitwa:
Dzień 9. (3 kwietnia 2025)
„Gdy się modliłam za Polskę, usłyszałam te słowa: Polskę szczególnie umiłowałem, a jeżeli posłuszna będzie woli Mojej, wywyższę ją w potędze i świętości. Z niej wyjdzie iskra, która przygotuje świat na ostateczne przyjście Moje.”
św. Faustyna Kowalska, „Dzienniczek” 1732
Dzień 8. (2 kwietnia 2025)
„To wszystko: dzieje Ojczyzny, tworzone przez każdego jej syna i każdą córkę od tysiąca lat — i w tym pokoleniu, i w przyszłych — choćby to był człowiek bezimienny i nieznany, tak jak ten żołnierz, przy którego grobie stoimy… To wszystko: i dzieje ludów, które żyły wraz z nami i wśród nas, jak choćby ci, których setki tysięcy zginęły w murach warszawskiego getta. To wszystko w tej Eucharystii ogarniam myślą i sercem i włączam w tę jedną jedyną Najświętszą Ofiarę Chrystusa na placu Zwycięstwa. I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”
św. Jan Paweł II, Homilia z mszy na placu Zwycięstwa, 2 czerwca 1979 r.
Dzień 7. (1 kwietnia 2025)
„Nowennę tę miałam odprawić w intencji Ojczyzny. W siódmym dniu nowenny ujrzałam Matkę Bożą pomiędzy niebem a ziemią, w szacie jasnej, modliła się z rękami złożonymi na piersiach, wpatrzona w niebo, a z Serca Jej wychodziły ogniste promienie i jedne szły do nieba, a drugie okrywały naszą ziemię.”
św. Faustyna Kowalska, „Dzienniczek” 33
Dzień 6. (31 marca 2025)
„Matko Kalwaryjska, spraw, «byśmy byli między sobą jedno, – i z Tobą». «Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!» Wejrzyj, łaskawa Pani, na ten lud, który od wieków pozostawał wierny Tobie i Synowi Twemu. Wejrzyj na ten naród, który zawsze pokładał nadzieję w Twojej matczynej miłości. Wejrzyj, zwróć na nas swe miłosierne oczy, wypraszaj to, czego dzieci Twoje najbardziej potrzebują. Dla ubogich i cierpiących otwieraj serca zamożnych. Bezrobotnym daj spotkać pracodawcę. Wyrzucanym na bruk pomóż znaleźć dach nad głową. Rodzinom daj miłość, która pozwala przetrwać wszelkie trudności. Młodym pokazuj drogę i perspektywy na przyszłość. Dzieci otocz płaszczem swej opieki, aby nie ulegały zgorszeniu. Wspólnoty zakonne ożywiaj łaską wiary, nadziei i miłości. Kapłanów ucz naśladować Twojego Syna w oddawaniu co dnia życia za owce. Biskupom upraszaj światło Ducha Świętego, aby prowadzili ten Kościół jedną i prostą drogą do bram Królestwa Twojego Syna. Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, wypraszaj także i mnie siły ciała i ducha, abym wypełnił do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały. Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria! Totus Tuus. Amen.”
św. Jan Paweł II, Papieski Akt Zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej Kościoła w Polsce, 19.08.2002
Dzień 5. (30 marca 2025)
„Chcę Pana Boga miłować całem sercem – szeroko, przestronno – najprzestrzenniej: oto pragnę, (…) aby powołał narody nowe do służby swojej i sprawił przez nie więcej, aniżeli przez naród polski. Pragnę, aby dał jak najwięcej świętych z narodu mojego, ale wielce się cieszyłbym i jednakowo, gdyby przez inny naród był więcej pochwalony. To bowiem ma mię więcej radować, co raduje więcej Najświętsze Serce Pana Jezusa.”
ks. Bronisław Markiewicz, Zapiski duchowe, 1.10.1891
Dzień 4. (29 marca 2025)
„Pan Jezus zbawił ludzkość jeden raz. Ma też ją zbawiać po wszystkie wieki. On bowiem „wczoraj i dziś, ten sam także na wieki”. Jedynie przez Chrystusa nasz naród stał się niegdyś sławnym pomiędzy narodami, i jedynie przez Niego może znowu odzyskać swoją wielkość. Nie ma innego imienia, w którym nasza Ojczyzna mogłaby stać się szczęśliwą, jak imię Chrystusa.”
ks. Bronisław Markiewicz, Trzy słowa do starszych w narodzie
Dzień 3. (28 marca 2025)
„To, że racją bytu państwa jest suwerenność społeczeństwa, narodu, ojczyzny, to my Polacy szczególnie głęboko odczuwamy. Tego nauczyliśmy się poprzez całe nasze dzieje, a w szczególności poprzez ciężkie doświadczenia ostatnich stuleci. Nigdy nie możemy zapomnieć tej straszliwej lekcji dziejowej, jaką była utrata niepodległości Polski (…). To bolesne, w istocie swojej negatywne doświadczenie stało się jakby nową kuźnią polskiego patriotyzmu. Słowo „ojczyzna” posiada dla nas takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe zarazem, którego, zdaje się, nie znają inne narody Europy i świata. Te zwłaszcza, które nie doświadczyły takich jak nasz naród dziejowych strat, krzywd i zagrożeń.”
Przemówienie Jana Pawła II do władz państwowych, wygłoszone w Belwederze 2 czerwca 1979 r.
Dzień 2. (27 marca 2025)
„Ręka Pańska dotknęła nas, a cóż my na to? My szukaliśmy ratunku w narodach, nie pomni na to, że Bóg już w Starym Zakonie wyrzucał wybranemu narodowi przesadną ufność w pomoc ludów ościennych. I spotkało nas to samo, co w podobnych razach naród Izraelski. Ptaki szarpały ciała synów Polski na krańcach ziemi i staliśmy się urągowiskiem i przysłowiem w ustach ludów. Albo, co gorsza, zaufaliśmy własnemu rozumowi i naszej sile.”
Bł. ks. Bronisław Markiewicz, „Trzy słowa do starszych w narodzie”
Dzień 1. (26 marca 2025)
„W pewnej chwili usłyszałam taki głos w duszy: odpraw nowennę za Ojczyznę. Nowenna ta będzie się składać z litanii do Wszystkich Świętych. Proś o pozwolenie spowiednika.”
św. Faustyna Kowalska, „Dzienniczek” 59