Nowenna Pompejańska za Ojczyznę - intencja i rozważania

Nowenna Pompejańska za Ojczyznę: intencja i rozważania na dni 13-21 kwietnia

Codzienne rozważania na trzecie 9 dni Nowenny Pompejańskiej za Ojczyznę, która trwa od 26 marca do 18 maja 2025 r. Rozważania w tych dniach odczytuje Jan Pospieszalski.

Intencja na trzecie 9 dni Nowenny (13-21 kwietnia):

Za wszystkie stany: świeckich i duchownych

Prośmy Boga o błogosławieństwo dla wszystkich stanów w naszym społeczeństwie – duchownych i świeckich. Niech kapłani będą gorliwymi pasterzami, osoby konsekrowane świadectwem życia prowadzą innych do Chrystusa, a wierni świeccy odważnie głoszą Ewangelię w codziennym życiu.

Rozważania i modlitwa:

Dzień 21. (15 kwietnia 2025)

„Nawołujmy powierzonych nam wiernych do zachowania wielkiego przykazania (mandatum magnum) — miłości — do jałmużny — do uczynków miłosiernych względem duszy i ciała, a szczególniej przypominajmy im, że w Kościele wszyscy jesteśmy bracią, a Chrystus jest primogenitus fratrum. W kościele i w niebie nie ma różnicy stanów i narodowości. Ten większy, kto pokorniejszy i więcej miłosierdzia okazuje braci swojej.”

ks. Bronisław Markiewicz, List do ks. Prefekta dekanatu Rymanowskiego, data nieznana

Dzień 20. (14 kwietnia 2025)

Rocznica chrztu Polski (966 r.)

„Zawsze z największym wzruszeniem słuchamy tych słów, w których zmartwychwstały Odkupiciel rysuje kontur dziejów ludzkości i zarazem dziejów każdego człowieka. Kiedy mówi: „Nauczajcie wszystkie narody”, staje nam przed oczyma duszy ten moment, gdy Ewangelia dotarła do naszego narodu u samych początków jego historii – i kiedy pierwsi Polacy otrzymali chrzest w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Kontur duchowych dziejów Ojczyzny został zarysowany w obrębie tych samych słów Chrystusa wypowiedzianych do apostołów. Kontur duchowy dziejów każdego z nas został również w ten sposób jakoś zarysowany.”

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Msza święta, Kraków, 10 czerwca 1979 r.

Dzień 19. (13 kwietnia 2025)

„Człowiek musi wiedzieć, mieć poczucie, że jest posłany. (…) Pozbawione tej świadomości życie ludzkie staje się płytkie i miałkie. Być posłanym, to znaczy wypełniać zadanie – trudne zadanie. Być posłanym, to znaczy przecierać drogi wielkiemu dobru, którego oczekuje świat. Być posłanym, to znaczy służyć wielkiej sprawie. (…) Chrystus pragnie spotkać się z wami i włączyć was w to wielkie posłannictwo, które On sam otrzymał od Ojca i które nieprzerwanie żyje w świecie, wciąż jeszcze nie spełnione do końca, wciąż jeszcze do spełnienia.”

św. Jan Paweł II, homilia podczas Mszy świętej Niedzieli Palmowej, rok 1994