Anglojęzyczna pielgrzymka do Polski: Spotkanie kultur i wartości

W dniach 4-11 września 2023 r. odbyła się 14-ta już pielgrzymka czytelników naszego angielskiego wydania magazynu o aniolach – „The Angels”. Ponad 40 osób ze Stanów Zjednoczonych, Filipin, Meksyku, Irlandii i Wielkiej Brytanii odkrywało bogatą historię Polski oraz głęboką wiarę i serdeczność mieszkańców.

Duchowym opiekunem pielgrzymki był ks. Piotr Prusakiewicz CSMA, natomiast za organizację odpowiadali państwo Noreen and Dennis Bavister z Anglii.

Przez te kilka dni pielgrzymi zanurzyli się w duchowym dziedzictwie i kulturze Polski. Jednym z punktów programu był Kraków, a w nim Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie mieli okazję modlić się przy grobie św. Faustyny Kowalskiej i uczestniczyć w Koronce do Bożego Miłosierdzia, zwiedzić Stare Miasto oraz kopalnię soli w Wieliczce. Odwiedzili również Wadowice – miejsce narodzin św. Jana Pawła II, Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej i niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

W kolejnym dniu pielgrzymi oddali hołd Czarnej Madonnie na Jasnej Górze. Naturalnie, nie mogło ich zabraknąć w Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

„Jesteśmy zachwyceni serdecznością i gościnnością Polaków. To niesamowite doświadczenie, odkrywanie wspólnego dziedzictwa katolickiego i kulturowego” – powiedział jeden z pielgrzymów.

Pielgrzymka ta pokazała, jak podróże religijne mogą łączyć ludzi z różnych stron świata, kształtując zrozumienie, szacunek i miłość między narodami. Pielgrzymi zostawili po sobie nie tylko ślady w miejscach kultu, ale także w sercach Polaków, którzy ich gościli. To piękne świadectwo siły ducha, jaka płynie z takich spotkań.

AP

Room of Saint Maksymilian Kolbe  (pokój św. Maksymiliana Marii Kolbego)