Papież Benedykt XVI o aniołach

Benedykt XVI o aniołach: „Otwierają niebo i otwierają ziemię”

31 grudnia przeżywamy kolejną rocznicę śmierci papieża Benedykta XVI. Z tej okazji przypominamy jego nauczanie dotyczące aniołów i archaniołów.

Podczas Mszy świętej, w czasie której papież konsekrował sześciu nowych biskupów, w święto Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w 2007 roku, Ojciec Święty w swojej homilii podkreślał, że „w starożytnym Kościele, już w Apokalipsie, biskupów określano mianem „aniołów” Kościołów powierzonych ich trosce, wyrażając w ten sposób ścisłą relację między posługą biskupa a misją anioła”.

Kim jest anioł?

Z jednej strony anioł jest stworzeniem, które stoi przed Bogiem zwrócone całym sobą ku Niemu. Wszystkie trzy imiona archaniołów kończą się słowem „El”, które oznacza Boga. Bóg jest wpisany w ich imiona, w ich naturę. Ich prawdziwą naturą jest istnienie przed obliczem Boga i dla Boga. Właśnie tak tłumaczy się również drugi aspekt charakteryzujący aniołów: są oni posłańcami Boga podkreślał Benedykt XVI.

Papież w homilii przypomniał, że aniołowie „niosą Boga ludziom, otwierają niebo, a w ten sposób otwierają ziemię”.

Właśnie dlatego, że stoją blisko Boga, mogą być także bardzo blisko człowieka. Bóg bowiem jest bliższy każdemu z nas, niż my sami sobie. Aniołowie mówią człowiekowi o tym, co stanowi jego prawdziwą istotę, o tym, co w jego życiu tak często jest zakryte i pogrzebane. Wzywają go oni do powtórnego wejścia w siebie, dotykając go od strony Boga mówił papież.

Papież Benedykt XVI o aniołach
fot. Pixabay

Według niego, w podobnym sensie, taką rolę powinniśmy również spełniać jako ludzie.

Powinniśmy zawsze na nowo stawać się aniołami jedni dla drugich. Aniołami, którzy sprowadzają ze złych dróg i ciągle na nowo ukazują nam kierunek ku Bogu zaznaczał.

Jeśli starożytny Kościół nazywa biskupów „aniołami” ich Kościołów, pragnie powiedzieć właśnie to: sami biskupi powinni być ludźmi Bożymi, muszą być ukierunkowani na Boga dodawał.

Papież Benedykt XVI podkreślał rolę biskupa, który musi być człowiekiem modlitwy, wstawiając się za ludźmi u Boga, podobnie jak aniołowie.

Biskup musi być człowiekiem modlitwy, który wstawia się za ludźmi u Boga. Im bardziej to czyni, tym lepiej rozumie tych, którzy mu są powierzeni i może stawać się dla nich aniołem – posłańcem Bożym, który im pomaga odnaleźć prawdziwą naturę siebie samych i realizować Boży plan względem siebie mówił w homilii papież Benedykt XVI.