Boga należy szukać

Koniec roku kalendarzowego i początek nowego skłania do szczególnie wnikliwej refleksji nad upływającym czasem. Każdy nasz dzień to czas, który ofiaruje nam Bóg, abyśmy wypełnili go miłością do Niego i ludzi, z którymi się spotykamy oraz dobrem, które uczynimy.

Czas, którym każdy z nas dysponuje, jest krótki, ale wystarczający, aby powiedzieć Bogu, że Go kochamy i by wykonać te zadania, które On powierzył każdemu z nas. Św. Paweł słusznie przynagla: Wyzyskujcie chwilę sposobną, bo dni są złe…(Ef 5,16). Dla człowieka wierzącego myśl o przemijaniu czasu nie jest pobudką do lęku, ale kieruje nasze oczu ku Bogu i przypomina nam radosną prawdę o Bożej Opatrzności. To nam dodaje siły, uspokaja i nastraja radosną wdzięcznością. Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza również ma za co dziękować Panu Bogu, którego dobrodziejstwa nie sposób opisać w kilku zdaniach.

 Po co nam sanktuaria?

Podczas spotkania w Rzymie z kustoszami i pracownikami międzynarodowych sanktuariów 11 listopada 2023 roku papież Franciszek stwierdził, że sanktuarium odwiedza się nade wszystko po to, aby się modlić. Dalej podkreślił, że w sanktuariach starannie sprawuje się Eucharystię i sakrament pojednania oraz, że szczególne miejsce zajmuje tam modlitwa różańcowa, a także modlitwa w ciszy przed Najświętszym Sakramentem. Na koniec dodał, że do sanktuariów pielgrzymujemy również, szukając pocieszenia w trudnych doświadczeniach. Wreszcie jako pilne zadanie dla każdego sanktuarium wymienił rozbudzenie ufności w spojrzeniu na przyszłość, bo jak stwierdził pielgrzym ma potrzebę nadziei.

Zadania nakreślone przez Ojca Świętego stara się realizować sanktuarium w Miejscu Piastowym. Nabożeństwa sprawowane z licznym udziałem wiernych, codzienna kilkugodzinna posługa pojednania w sakramencie pokuty i możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu, przyjmowanie licznych grup pielgrzymkowych, a także prowadzone we współpracy z Centrum Pracy z Młodzieżą rekolekcje dla różnych grup, dni skupienia, sesje duchowo-psychologiczne, sympozja naukowe – to wszystko składa się na bogactwo duchowych przeżyć ubiegłego roku. O niektórych z nich były szersze relacje w Pocztówkach z Miejsca Piastowego w poprzednich numerach naszego dwumiesięcznika. Pomoc w kryzysach małżeńskich a także osobistych trudnościach potrzebujący mogą znaleźć w funkcjonującym przy tutejszym sanktuarium Ośrodku Troski o Małżeństwo i Rodzinę, a także skorzystać z fachowej porady psychoterapeuty. Niezwykle cieszy nas to, że rozwija się kult św. Michała Archanioła. Pielgrzymi składają liczne prośby i podziękowania za łaski otrzymane przez jego wstawiennictwo. Wielu z nich przyjęło szkaplerze św. Michała Archanioła i włączyło się w jego bractwo. Tę wieloraką posługę w sanktuarium chcemy podjąć z nowym zapałem w rozpoczynającym się 2024 roku.

 

W czasie, który jest nam dany…

Koniec grudnia i styczeń to przede wszystkim czas, w którym w szczególny sposób dziękujemy Chrystusowi za to, że dla nas i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i stał się człowiekiem. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel – odezwał się w środku nocy do zalęknionych pasterzy anioł Pański (por. Łk 2,9-11). Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba… udali się z pośpiechem i znaleźli Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie (por. Łk 2,15-17).

Aby znaleźć Dzieciątko, pasterze musieli pójść. Pismo Święte często poucza nas, że Boga należy szukać. On jest największym dobrem człowieka, dlatego wszystkie nasze ludzkie wysiłki powinna często przenikać modlitwa: Szukam, o Panie, Twojego oblicza (Ps 27,8). Delikatność Jego miłości nie pozwala Mu narzucać nikomu swojej obecności. Woli pozostać niezauważonym niż brutalnie wciskać się w życie człowieka.

Znalezienie Dzieciątka ułatwił pasterzom anioł Pański (Łk 2,9). Bez jego pouczeń musieliby szukać w ciemności nocy, narażając się na pobłądzenie. Boga trzeba szukać w czasie, który został nam dany. O tych, którzy nie wykorzystują danego im czasu i nie odnajdują swego Zbawiciela, Jezus powiedział, że pomrą w grzechach swoich (J 9,21).

 

Bóg nie umarł

Nawet niezbyt bystry obserwator życia publicznego w Polsce potrafi zauważyć, że coraz śmielej i mocniej zalewa nas fala bezbożności. Pewne wpływowe kręgi osób usiłują narzucić nam niechrześcijański styl życia. Często w swoich działaniach powołują się na naukę, kulturę, nowoczesność bądź europejskość. Pragną w ten sposób przekonać nas, że wyższy stopień rozwoju cywilizacyjnego uśmierca Boga, podobnie jak wysoka temperatura zabija życie. Trudno o bardziej błędną teorię.

Bądźmy pewni: Bóg nie tylko istnieje, ale także przeżyje wszystkich swoich przeciwników. Aby Go znaleźć, trzeba być zdolnym do szukania. Trzeba oderwać wzrok od ziemi, wznieść się ponad zdobywanie i konsumowanie dóbr materialnych, przezwyciężyć ociężałość ciała, być zdolnym do przeciwstawienia się lansowanemu stylowi życia bez Boga. Zdajemy sobie sprawę, że o własnych siłach nie potrafimy tego dokonać. To dlatego z ufnością wołamy: „Św. Michale Archaniele broń nas w walce!”.

Pomoc w ciągłym poszukiwaniu Boga i odkrywaniu Jego miłości pragnie nadal nieść sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Czytelników naszego dwumiesięcznika, zwłaszcza tych, którzy jeszcze nie mieli okazji nawiedzić tego sanktuarium, z radością zapraszamy w jego progi.

 

ks. Tadeusz Musz CSMA

Artykuł ukazał się w dwumiesięczniku „Któż jak Bóg” 1/2024