Egzorcyzmowana olej, woda i sól. W jaki sposób zabezpieczyć dom przed złym duchem? Egzorcysta odpowiada

Posiadam w mieszkaniu egzorcyzmowane olej, wodę i sól oraz poświęcone świecę i wodę. W jaki sposób mam zabezpieczyć swój dom przed działaniem złych duchów przy użyciu tych sakramentaliów? Jakie powinny towarzyszyć temu modlitwy?

Anna

ks. Zbigniew Baran CSMA: Przede wszystkim chcę Panią przestrzec przed zabobonnym podejściem do sakramentaliów. Nie możemy koncentrować się na rytualnych czynnościach, zakładając, że, jak „posypię i pokropię”, diabeł automatycznie ucieknie. To myślenie magiczne. Jeśli będę pozostawać w grzechu ciężkim, diabła nie będzie interesowało to, ile soli wysypałem i ile wody wylałem.

Im dłużej posługuję jako egzorcysta, tym głębiej dostrzegam, że najważniejsza jest żywa wiara. Tym, co najskuteczniej odstrasza diabła, jest życie wdzięcznością i uwielbieniem.

Sakramentalia są jedynie pomocą i tak też należy traktować konkretne modlitwy. Powtórzę tutaj to, co podkreślałem już kilkukrotnie – Pan Bóg nie jest automatem z batonikami. Nie działa On w ten sposób, że gdy wrzucę 2 zł, to na pewno otrzymam swój ulubiony smakołyk. Bóg jest osobą i jak do osoby należy się do Niego zwracać.

Artykuł ukazał się w dwumiesięczniku „Któż jak Bóg” 1/2022