Giermkowie św. Michała

Dzieci w białych tunikach i złotych pasach zostały procesyjnie wprowadzone do kościoła, zajęły miejsca blisko ołtarza. Każde otrzymało drewniany miecz i złotą koronę. Tuż za nimi stali dumni rodzice. Tak właśnie św. Michał doczekał się najmłodszych swych towarzyszy broni.

Cała uroczystość odbyła się w niedzielę, 23 marca, w kościele parafialnym Parafii pw. św. Michała Archanioła w Pogorzeli. W trakcie Mszy Świętej, sprawowanej przez miejscowego proboszcza, ks. kanonika Dariusza Bandosza, mali „giermkowie” odnowili swe przyrzeczenia chrzcielne, a następnie złożyli przyrzeczenia rycerskie i przyjęli z rąk ks. kanonika pasowanie na Rycerzy. Po zakończonej Eucharystii świeżo upieczeni Rycerze w uroczystej procesji opuścili świątynię.

Jak mówi s. Bernadetta Pajdzik ASC, organizatorka Zastępu, celem powołania zastępu tworzonego przez dzieci (chłopców i dziewczynki) jest pomoc Świętemu Michałowi w walce z Szatanem i złem jakie rozsiewa on w ludzkich sercach na całym świecie. Zastęp uczestniczy w cotygodniowych spotkaniach formacyjno-modlitewnych, w trakcie których dzieci poznają postać św. Michała Archanioła (patrona nie tylko parafii, ale również miasta i gminy Pogorzela), a także historię objawień z Góry Gargano.

Po każdym spotkaniu Zastęp ma postanowienie (dla przykładu: praca nad powtarzającym się grzechem, solidne przygotowanie się do lekcji, kultura i sposób postępowania godny rycerza, pomoc słabszym i biednym, obdarowywanie bliźnich uśmiechem, dobrym słowem, wykonywanie uczynków miłosiernych, modlitwa w intencjach o które prosi ks. Proboszcz itp.), które wykonuje przez cały tydzień, a podczas następnego spotkania każdy zdaje relację z wykonywanego postanowienia.

Każdy członek Zastępu na pierwszym spotkaniu otrzymał poświęcony medalik z wizerunkiem św. Michała Archanioła i nosi go na szyi. Dzieci codziennie mają również obowiązek odmówienia modlitwy Leona XIII.

W każdy poniedziałek zastęp bierze też udział we Mszy Świętej, po której przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odprawiana jest Nowenna do Świętego Michała Archanioła. Podczas Mszy dzieci, które już są po pierwszej Komunii Świętej przyjmują Pana Jezusa w intencji nawrócenia grzeszników naszej parafii i tych wszystkich, którzy szkodzą Kościołowi przez słowa i czyny.

Przez aktywne zaangażowanie dzieci w realizację zadań rycerstwa, pragniemy zachęcić rodziców do odpowiedzialnego i katolickiego wychowywania swoich pociech.

 

oprac. Karol Wojteczek

współpraca: s. Bernadetta Pajdzik ASC

 

Artykuł ukazał się w lipcowo-sierpniowym numerze „Któż jak Bóg” 4-2014. Zapraszamy do lektury!