Jako rodzice pragniemy, aby nasze dzieci wiedziały, że są kochane. I często okazujemy im miłość, ale one domagają się więcej, a dokładniej – w inny sposób.
1. Afirmatywne wyrażenia
„Mamusiu, pięknie wyglądasz w tej sukience”, „Tato, zobacz, co narysowałam” – takie wyrażenia mogą wskazywać, co dla twojego dziecka jest ważne. Okazując to, w ten sposób samo oczekuje słów uznania i docenienia. W tym przypadku ważne są dwie rzeczy: aby używać jak najczęściej pozytywnych słów, pochwały, docenienia, wyrażania miłości słowami, ale także powstrzymywać się od wyrażania przykrych słów. Sposób zwrócenia uwagi powinien być jak najmniej raniący. Przy dziecku, którego językiem miłości są afirmatywne wyrażenia należy szczególną uwagę i troskę wkładać w to, jak do niego mówimy.
2. Wspólnie spędzony czas
Dziecko może domagać się robienia wszystkiego z tobą – chce razem z tobą gotować, układać ubrania, ale to nie czynności są najważniejsze – ono po prostu chce być z tobą jako swoim rodzicem. Czasem to może być wspólna zabawa, a czasem po prostu wysłuchanie tego, co dziecko ma nam do powiedzenia. Tu szczególnie ważne jest, aby dawać dziecku uwagę i obecność. To dziecko potrzebuje być więcej z rodzicem, ale ważna dla niego jest też jakość tego czasu, tak jakby rodzic mówił: „jestem z tobą, widzę cię, jesteś dla mnie ważny”.
3. Przyjmowanie i dawanie prezentów
Zbierane dla mamy kamyki, chęć wykonania bransoletki tylko dla mamy czy babci, rysunki dla rodziny, chęć kupienia prezentu, nawet najmniejszego, dla kogoś bliskiego – to wszystko może świadczyć o tym, że językiem miłości dziecka są prezenty. Mówąc tym językiem miłości dziecko obdarowuje, a aby czuło się kochane, musi małe gesty i upominki przyjmować. Dla takiego dziecka ważne będą karteczki włożone do śniadaniówki czy mały upominek. To nie muszą być kosztowne prezenty. W oczach dziecka stoją bowiem za nimi uwaga i pamięć o nim.
4. Drobne przysługi
Gdy dziecko nieustannie prosi mamę o szklankę wody lub tatę o to, by przyniósł ulubiony stołeczek, tak naprawdę może czuć potrzebę okazania mu miłości. A to może się dziać przez usługiwanie dziecku. Spokojnie, nie chodzi tu o wyręczanie dziecka i niepowierzanie mu żadnych obowiązków przez lata. Chodzi jedynie o okazanie czułości poprzez zapewnienie mu tego, czego od nas potrzebuje. Jeśli widzisz, że twoje dziecko potrzebuje okazania mu miłości właśnie w taki sposób, możesz specjalnie dla niego przygotować jego ulubioną potrawę, samodzielnie wykonać ozdoby na jego przyjęcie urodzinowe, pomóc mu przy trudnym zadaniu z matematyki.
5. Dotyk
Przytulanie, pieszczoty, łaskotanie – niektóre dzieci cenią to sobie szczególnie. Fizyczna bliskość daje im poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim to dla nich „kocham cię” powiedziane bez słów. Warto takie dzieci jak najwięcej dotykać, sadzać między rodzicami, brać na kolana, przytulać, obejmować ramieniem, przybijać piątki.
Język miłości twojego dziecka
Pia Acevedo, terapeutka i entuzjastka koncepcji pięciu języków miłości, zaznacza, że każdy rodzic powinien uważnie obserwować, jak dziecko okazuje swoje uczucia innym członkom rodziny. Właśnie to może pomóc odkryć, jaki jest język miłości twojego dziecka. Jeden jest wiodący, ale czasami jest też tak, że na prowadzenie wychodzą dwa. Mówienie w językach miłości Twojego dziecka daje mu poczucie, że jest ono kochane.
Marlena Bessman-Paliwoda
Artykuł ukazał się w dwumiesięczniku „Któż jak Bóg” 1/2024