Jubileuszowa Edycja Pism Bł. Bronisława Markiewicza

„Upamiętnianie ważnych wydarzeń historycznych, pielęgnowanie tradycji i zwyczajów, odwoływanie się z pietyzmem do osób, które miały wpływ na dzieje ludzkości oraz poprzez realizację osobistego powołania kształtowały jej duchowy wizerunek, należy do fundamentalnych zadań ludzi danej epoki – pisze we Wstępie do książki” – ks. Dariusz Wilk CSMA – Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

Jubileusz 100-lecia kanonicznego zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła stał się doskonałą okazją, by powrócić do korzeni michalickiej tożsamości i źródeł markiewiczowskiej duchowości. „Przyczynkiem do głębszego, odnowionego i zaktualizowanego spojrzenia na to wszystko, co stanowi o istocie charyzmatu michalickiej rodziny zakonnej, jest nowe odczytanie pism Założyciela Zgromadzenia w kontekście naukowej refleksji” (Wstęp).

Wspaniała spuścizna pisarska Błogosławionego Księdza Bronisława Markiewicza stanowi ważny wkład w myśl teologiczną, społeczną i pedagogiczną Kościoła katolickiego. Teksty pisane na przełomie XIX i XX wieku nie straciły nic na swojej aktualności. Co więcej, prorocze myśli Księdza Markiewicza, w naszych czasach nabierają nowego znaczenia. Celne diagnozy Błogosławionego są dla nas ważnym przesłaniem i skłaniają do refleksji w świecie naznaczonym niepokojem i kryzysami na polu społecznym i edukacyjno-wychowawczym. Wydanie jubileuszowe to nie tylko nowa szata graficzna, ale również naukowe komentarze pióra redaktorów poszczególnych tomów.

„Jubileuszowa Edycja Pism bł ks. Bronisława Markiewicza, ubogacona naukowym komentarzem, jest równocześnie hołdem złożonym wybitnemu Zakonodawcy przez jego duchowych synów” (Wstęp).

Pierwszy tom zawiera „Zapiski dotyczące życia wewnętrznego” oraz „Ćwiczenia duchowne”. „Zapiski…” to dziennik duchowy seminarzysty i kapłana, pisany w latach 1866-1891. Pozwala on poznać duchowość Błogosławionego. To zapiski rekolekcyjne oraz notatki dotyczące życia duchowego, które pokazują dojrzewanie ks. Markiewicza na drodze wiary. Mogą one śmiało posłużyć jako pomoc w odprawianiu własnych rekolekcji, a także być przedmiotem osobistej medytacji i pomocą w przeżywaniu relacji z Bogiem. 

„Ćwiczenia duchowne” są własnym opracowaniem przez Ks. Bronisława Markiewicza popularnych rekolekcji ignacjańskich, które chętnie odprawiał w Starej Wsi. Mogą one posłużyć jako lektura pomocnicza uczestnikom tego typu rekolekcji oraz dni skupienia. Jest to znakomity podręcznik dla wszystkich, którzy będą szukali materiału do odnowy duchowej. Opracowania pierwszego tomu dokonał ks. prof. Marek Chmielewski.

W serii: Wydanie Jubileuszowe Pism Błogosławionego Założyciela Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła ukazały się dotychczas następujące Jego dzieła:

Tom I – Zapiski dotyczące życia wewnętrznego; Ćwiczenia duchowne

Tom II – Przewodnik dla wychowawców – część pierwsza

Tom III – Przewodnik dla wychowawców – część druga

Tom IV – Trzy słowa do starszych w narodzie polskim; Bój bezkrwawy

Książki do nabycia w Wydawnictwie Michalineum i w sklepiku internetowym Redakcji dwumiesięcznika „Któż jak Bóg”

(źródło: michalici.pl)