Ks. Prusakiewicz w „Przeglądzie Sportowym”. „Błagaliśmy o cud”

W „Przeglądzie Sportowym” ukazał się wywiad z ks. Piotrem Prusakiewiczem CSMA. Dzięki uprzejmości redakcji, możemy udostępnić go także na naszej stronie.

Żużel. Od ponad 50 lat związany ze speedwayem. Aby zebrać pieniądze na wyjazdy, sprzedawał makulaturę i butelki. W sercu ma przede wszystkim Apatora Toruń, ale nie odmówi pomocy nikomu z żużlowego środowiska. Ksiądz Piotr Prusakiewicz był z zawodnikami i ich rodzinami w najtrudniejszych chwilach. Dziś żużel śledzi niekiedy na innych kontynentach.

Przegląd Sportowy: Jak to się stało, że żużel pojawił się w życiu księdza?

Ksiądz Piotr Prusakiewicz, michalita, redaktor naczelny pisma „Któż jak Bóg”: Urodziłem się w Toruniu. Na to nie mamy wpływu, więc widzę w tym boską ingerencję. Mój tata był kibicem i od 3-4 roku życia woził mnie na rowerze z ulicy Grudziądzkiej na stadion przy ulicy Broniewskiego. Klimat mnie pochłonął. Z czasem byłem coraz bardziej świadomy i zacząłem się pasjonować tym sportem. Jestem z nim ożeniony aż do śmieci.

Pamięta ksiądz ten pierwszy rok na żużlu?

Tata mówił mi, że to był 1967 rok. Ja sam pamiętam, gdy miałem 7 lat i usłyszałem w wieczornych wiadomościach o śmieci Mariana Rosego (19 kwietnia 1970 – dop. red.). Wtedy było inaczej. Słuchało się radia i czekało się na wieczorne wyniki meczów. Wspólnie z tatą czekaliśmy na wynik z Rzeszowa, a usłyszeliśmy, że nie został dokończony, bo doszło do tragicznego wypadku. Pamiętam nasz „czarny” stadion, gdy zawodnicy zjeżdżali z górki, aby się rozpędzić. Trzeba było przyjść na stadion dużo wcześniej, aby zająć sobie dobre miejsce. Kiedy tata nie mógł iść na mecz to wówczas nie puszczał mnie, bo byłem zbyt młodym dzieckiem…

… jak sobie ksiądz z tym radził?

Wychodziłem naprzeciw kibicom, którzy wracali z meczów i pytałem ich o wynik. Nie da się ukryć, że cały Toruń wtedy tym żył. Dobrze pamiętam te stare wejścia, ten klasyczny zjazd.

Zakładam, że nie ograniczył się ksiądz tylko do meczów domowych.

Jeździłem na mecze wyjazdowe. Odkładałem z kieszonkowego, sprzedawałem butelki i makulaturę, aby mieć środki. Niekiedy wyjeżdżałem po kryjomu, najczęściej celem była Bydgoszcz, zdecydowanie rzadziej jeździliśmy do Grudziądza. Pamiętam takie wyjazdy, gdy mój tata pracował w PKS-ie, to wówczas prosiłem żeby mnie zapisał na wyjazdy i wtedy się zgadzał. To była cała eskapada. Rano szedłem do kościoła, a potem prosto z niego na PKS.

Klimat takich wyjazdów zapewne był nie do podrobienia?

Niekiedy denerwowało mnie to, że musieliśmy stawać, aby kibice napili się piwa. Do tego bigos, flaczki, itd.. Myślałem sobie – „po co to tak celebrować?!”. Czy wygraliśmy, czy przegraliśmy, nie było dla nich różnicy. Niekiedy wracaliśmy późnym wieczorem. Pamiętam wyjazdy do Leszna czy Gorzowa. Po drodze spotykaliśmy żużlowców, którzy zatrzymali się w restauracji. Kierowca był instruowany przez kibiców, że ma tam się zatrzymać.

Czuło się wtedy większą więź z żużlowcami?

Raczej tak. Wchodziliśmy do restauracji, porozmawialiśmy z Plewińskim, Żabiałowiczem. Wtedy nie było tak wielu atrakcji jak dziś. Człowiek żył żużlem na całego.

Niestety historia klubu z Torunia naznaczona jest tragicznymi wypadkami. Jak ksiądz je przeżył?

To prawda. Pamiętam śmierć Kazimierza Araszewicza w 1976 roku. Pojechaliśmy na pogrzeb do Rogowa. Przechodziliśmy koło trumny z jego ciałem. To było niesłychane przeżycie, a przecież wciąż mówimy o dzieciństwie. W wieku 13 lat byłem już bardzo świadomy.

A jak to się stało, że stał się ksiądz „kapelanem żużlowców”?

Poszedłem do seminarium, a od 1990 roku jestem księdzem. Należę do Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła, a reguła jest w tym przypadku mocniejsza niż seminarium, niż kapłaństwo diecezjalne. Mamy śluby zakonne, nowicjat i formacje. Księża tworzą wspólnotę, podobnie jak np. Jezuici. Nie zawsze pracuje się na parafii. Niektórzy są wychowawcami, inni pracują w drukarni, a jeszcze ktoś może pojechać na misje. W moim przypadku, dwa lata po święceniach byłem na parafii w Krośnie, więc kapelanowałem Wilkom. Bardziej mogłem w ten żużel „wejść”.

Czyli ani przez moment nie przestał ksiądz śledzić ukochanej dyscypliny?

Gdy byłem klerykiem, prosiłem mamę, aby mi przesyłała gazety i tak też robiła. Przesyłała mi „Tempo” i „Przegląd Sportowy”, te wydania poniedziałkowe, gdzie były relacje z meczów. To była jedyna możliwość w tamtych czasach. Jeszcze pamiętam, że w dzieciństwie miałem swój program, rzucałem czterema kostkami – żółtą, białą, czerwoną i niebieską. Rozgrywałem swoje mecze, po 15 biegów. Rodzice wspominali, że zamykałem się w pokoju i komentowałem mecze.

A co z Toruniem? Cały czas był ksiądz związany z drużyną?

Jako kleryk chodziłem na mecze, gdy przyjeżdżałem na urlop. Stało się tak, że poznałem rodzinę Joanny Kopeć, która była na parafii i jednocześnie była związana z żużlem. Przez nich zbliżyłem się do żużlowców. Wchodziłem do parkingu, nawiązywałem relacje personalne. W 1989 roku śp. prezes Benedykt Rogalski poprosił o poświęcenie motocykli. Mieliśmy już odwilż pokomunistyczną. Otwierano się na wszystko. Przez kilka lat święciłem motocykle, zazwyczaj po ostatnim treningu, przed rozpoczęciem sezonu ligowego. Jest nawet film, na którym dokonuję poświęcenia motocykla Pera Jonssona. Odwołał się do tego w swojej książce….

… czy to ma związek z jego wypadkiem?

Tak. Wspomina to zdarzenie i zaznacza, że szkoda, bo akurat wtedy nie było poświęcenia. Warto przeczytać tę książkę. Początki „Świętego Pera” w Toruniu, turniej Jana Pawła II, jest ona bogata w wiele pięknych historii.

Wróćmy do święcenia motocykli. Czy pojawiły się kolejne tego typu inicjatywy?

Odbywało się ono co roku. W 1990 świętowaliśmy mistrzostwo Polski, a później z inicjatywy m.in. Jacka Gajewskiego pojawiła się Msza Święta na rozpoczęcie sezonu. Zaproponowano kościół w Górsku, ponieważ jeżdżący już wtedy Tomasz Bajerski był stamtąd, a poza tym to jest między Toruniem a Bydgoszczą. W Eucharystii brali też udział przedstawiciele z Grudziądza. To była niedziela przed Kryterium Asów, więc zawodnicy licznie uczęszczali, a później ścigali się w tych zawodach. Cieszy, że tradycja tej mszy jest kultywowana do dziś.

Ma ksiądz jakieś szczególne wspomnienia z tych wydarzeń?

Pamiętam przyjazd Tomasza Golloba z ówczesną żoną Brygidą, pojawił się trener kadry Marek Kraskiewicz, który prosił, aby robić formacje dla młodych zawodników. Przyjeżdżałem na zgrupowanie kadry do Grudziądza i wykładałem o etyce, mówiłem jak być dobrym człowiekiem, dobrym sportowcem i na końcu, bo to ludzie w większości wierzący, jak być dobrym chrześcijaninem. Bardzo chętnie tego słuchali.

W internecie przeczytałem, że udało się księdzu również wprowadzić tradycję spotkań opłatkowych.

Rzeczywiście takie spotkania odbywały się m.in. w Toruniu. Ja byłem proszony o wygłoszenie słowa, wspólną modlitwa, czytanie Pisma Świętego, kolęda i opłatek. Nie było to tylko towarzysko-sportowe, ale zawierało też element nadprzyrodzony. Przez te kontakty z żużlowcami zaczęło się udzielanie ślubów, chrzczenie dzieci…

Komu ze świata żużla udzielał ksiądz takich sakramentów?

Ślubu udzielałem Robertowi Sawinie, Mirosławowi Kowalikowi, Jackowi Krzyżaniakowi, Ryanowi Sullivanowi. Do tej pory mamy indywidualne kontakty. Pamiętam też takie sytuacje, gdzie szedłem na trening przed Wielkanocą, a tutaj ktoś poprosił o wyspowiadanie, bo nie zdążył do kościoła. Taki zawodnik szedł się tylko wykąpać po treningu i ja byłem do dyspozycji.

Dużym przeżyciem musiały być też pogrzeby.

To prawda. To też ważny element naszej służby. Pamiętam pogrzeb Romana Kościechy, Plewińskiego, innych starszych zawodników. Szedłem, gdy tylko mogłem, bo znałem ich od podszewki. Nagła śmierć Janusza Kościelaka (w pociągu, rok 1993 – dop. red., rodzice zawodników, zawsze starałem się być w tych najtrudniejszych chwilach przy ludziach, których tak dobrze znałem. Gdy ktoś znalazł się w dołku, również sportowym, to zawsze starałem się rozmawiać, dać nadzieję.

A jak było z sędziami?

To jest też ciekawy wątek. Roman Cheładze z Torunia zawsze prosił, aby pamiętać o nim i Mszy Świętej. Dzwonił regularnie, gdy czekał na transplantację serca. Pamiętam, gdy umierał w 2002 roku, pięknie go pożegnaliśmy przy udziale innych sędziów. Potem na Jasnej Górze podczas spotkania dla sędziów uczestniczyliśmy w Eucharystii, a później w trakcie szkolenia skierowałem do nich słowo, a oni traktowali mnie jak „swojego”. Wiązało się to z tym, że już długo działałem w środowisku. Mi też było łatwiej z nimi rozmawiać, bo zanim doszliśmy do tematów wiary, to rozpoczynaliśmy od gaźników i opon.

Widział ksiądz momenty chwały i również był blisko tragicznych wydarzeń. Jak one na księdza wpłynęły?

Bardzo przeżyłem pogrzeb młodego Grzegorza Kowszewicza (1992 rok – dop. red.), który zginął na treningu. Byłem „świeżym” księdzem, kiedy to się stało. Nie tylko toruńskie historie mam w głowie. Wstrząsnęła mną śmierć Lee Richardsona, którego zdążyłem dobrze poznać, gdy byłem na zastępstwach w Anglii. Do tego Tomasz Jędrzejak. Dla mnie to zawsze są poruszające historie.

W ostatnich miesiącach Toruń żył też tragedią Kamila Pulczyńskiego.

Pamiętam telefon od Jana Ząbika z tą informacją. Nawiązałem kontakt z Emilem Pulczyńskim. Starałem się z nim po prostu rozmawiać. Żadne słowa niczego nie zmienią, można po prostu być z drugim człowiekiem. Do tego dochodzi modlitwa. Ona potrafi czynić cuda.

Jak ten z Alesem Drymlem?

Po wypadku z lipca 2006 roku otrzymałem telefon od Jana Ząbika, który przekazał mi, że dzwonił do niego ojciec Alesa i błaga o modlitwę. Mówił, że chcą go odłączyć od aparatury (po wypadku w Anglii Dryml leżał w śpiączce – dop. red.). Pamiętam jak dziś, że natychmiast zdecydowaliśmy się na odprawienie Mszy Świętej w kościele na toruńskich Rybakach. Mogliśmy tylko błagać o cud. Dzień później Ales Dryml do nas wrócił. Gdy spotkaliśmy się z Alesem, prosiłem go o dokumentację. Mówiłem „pokaż mi, bo chcę zobaczyć dowód tego przełomu”. Do tej pory mam te papiery.

Pamięta ksiądz moment wypadku Darcy’ego Warda? Żużlowy świat wstrzymał oddech.

Byłem przekonany, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo. Pamiętam magazyn stacji nSport+, gdzie Jacek Frątczak prosił wierzących o modlitwę. Przeżyłem to bardzo, bo przecież dobrze się znaliśmy.

Ma ksiądz dobry kontakt z Australijczykami?

Zarówno Ward jak i Chris Holder byli bardzo kontaktowi. Ten drugi przyszedł nawet do kościoła na Rybakach na mój mały jubileusz, 25 lat kapłaństwa. Gdy w 2008 roku na raka trzustki zmarł mój tata, to Ryan Sullivan odpalił na pogrzebie motocykl. Wiedzieli kim był, bo często brałem go do parkingu.

Przejdźmy do tych pięknych momentów. Rok 2001 – jak ksiądz wspomina słynny finał Apatora z Atlasem Wrocław?

Byłem na tym meczu. Miałem ochotę wpakować się na motocykl i przejechać rundę honorową. Pamiętam, jak kibice wbiegli na tor po tym, jak Tony Rickardsson i Wiesław Jaguś wygrali ostatni bieg. Ja stałem przy bramce koło parkingu. Wspaniałe emocje, w końcu czekaliśmy na tytuł 11 lat.

Dwa lata później przyszło duże rozczarowanie?

To była bardzo silna drużyna – w 2003 roku pojechałem na decydujący mecz do Częstochowy. Gospodarze przygotowali potężną „kopę” i nie daliśmy rady. Mogłem być na meczu dzięki pomocy Jacka Gajewskiego, z którym chodziłem do klasy mat-fiz V LO.

*********

W drugiej części poruszone zostaną m.in. wątki finałów pomiędzy klubami z Torunia i Zielonej Góry, spadku drużyny z grodu Kopernika z PGE Ekstraligi i budowa składu na rok 2022. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Konrad Marzec Źródło: Przegląd SportowyData utworzenia: 28 grudnia 2021 11:19