Drugą triadę chórów anielskich stanowią Panowania, Moce (Mocarstwa) i Władze. Moce odpowiadają za prawa rządzące światem stworzonym przez Boga. Ich głównym zadaniem jest kontrola ciał niebieskich, by cały wszechświat działał bez zarzutu według woli Bożej. Znane są jako anioły żywiołów ziemi. Nadzorują pory roku, ruch gwiazd, księżyca, nawet słońce jest im posłuszne.
Nazwa tego chóru wiąże się z Bożym atrybutem możności, wszechmocy bądź też cnoty (z greckiego słowa “δύναμις” w Ef 1, 21). Anioły te reprezentują niezachwiane męstwo i moc w sprawach Bożych. Przynoszą łaskę i błogosławieństwo z nieba. Przez Moce Bóg dokonuje cudów.
Niezachwiane męstwo jest cecha charakterystyczną wszystkich tych, którzy dokonują cudów w imię Boże. Słowo „moc, moce” użyte jest w Piśmie Świętym, aby opisać nadprzyrodzoną siłę Jezusa w ich dokonywaniu: „Zszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu; przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia. A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.” (ŁK 6, 17-19).
Moce wymadlają nam łaskę odwagi, bohaterstwa i zdolność do czynów heroicznych, dlatego prośmy ich o pomoc, gdy walczymy przeciw złu. Powinniśmy też przyzywać ich wstawiennictwa w nieprzewidzianych wypadkach, chorobie itp. Moce mają bowiem sprawstwo rozdzielania Bożych łask, co rzeczy trudne lub niemożliwe czyni łatwymi. Błagajmy zatem ich wstawiennictwa, gdy pracujemy dla chwały Bożej.
Noreen Bavister
tłum. Agata Pawłowska
Tekst ukazał się w archiwalnym numerze Któż jak Bóg 1/2013