Najświętsze Serca Jezusa

Jak ateiści to robią, że nie wierzą, że nie mają chociaż odrobiny wątpliwości? – takie pytanie moglibyśmy sobie zadać po projekcji filmu Najświętsze Serce. Hiszpański dokument z fabułą w tle to podróż przez historię ponad trzech wieków, przez różne zakamarki świata i głodne miłości ludzkie serca. A w tym i przez to najważniejsze – Najświętsze Serce Jezusa.

Wszystko rozpoczęło się w 1673 r. we Francji, kiedy to miało miejsce pierwsze objawienie Serca Jezusowego zakonnicy Małgorzacie Marii Alacoque. Dzisiaj ta święta Kościoła katolickiego otaczana jest szczególnym szacunkiem jako ta, która propagowała kult nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa oraz jako łączniczka między ziemią a niebem. Święta doświadczyła wielu mistycznych wizji Serca Chrystusa na przestrzeni półtora roku. Dzięki wizjom św. Małgorzaty Marii Alacoque wiemy współcześnie o Sercu Jezusa wiele. A może jednak nasza wiedza w tym temacie jest nikła?

Pierwszoplanową rolę kinową odgrywa Chrystus i tajemnica Jego Serca. Pozbawiona twórczego natchnienia pisarka Guadalupe (w tej roli Karyme Lozano) dostaje propozycje napisania powieści o objawieniach francuskiej świętej i następstwach wizji zakonnicy. Początkowo sceptycznie nastawiona do tematu, Guadalupe postanawia jednak zapoznać się z historią kultu Serca Jezusa. To, czego doświadczy odmieni jej życie. To, czego dozna widz, nie pozostanie w nim obojętne.

Produkcja pełna jest świadectw wiernych, którzy za pośrednictwem Serca Jezusa otrzymali wiele Łask. Jednak jeśli osobiste wyznania nie są wystarczająco przekonywujące, twórcy filmu serwują widzom dużą dawkę informacji opartych na faktach historycznych, odniesień do sztuki sakralnej i przede wszystkim – badań naukowych. Usłyszymy wypowiedzi zwykłych ludzi, uczonych, świeckich i duchownych. Są to relacje osób z różnych kontynentów, pochodzących z innych środowisk, których łączy jedno – wszyscy doświadczyli niezwykłości Serca Chrystusa. Dowiemy się w jaki sposób cudowne objawienia Jezusa miały wpływ na bieg wydarzeń historycznych.

Wierny ojczyźnie polski odbiorca ucieszy swojego patriotycznego ducha. Oprócz wątków polskich cudów Eucharystycznych usłyszy głosy rodaków wypowiadających się w dokumencie. Podczas seansu można się wzruszyć, zadziwić, można poddać się refleksji i krytyce produkcji. Jakkolwiek by nie myśleć o Bogu i wierze, nie można przejść obojętnie obok faktu, że Chrystus był człowiekiem i przez człowieka został zabity. I właśnie o tym Najświętsze Serce Jezusa chce nam przypomnieć.

Ewa Rygalik

 

Film w kinach od 28 lutego br.

Reżyseria: Andres Garrigo / Antonio Cuadri

Scenariusz: Andrés Garrigó / Pedro Delgado

Czas trwania: 89 min

Kraj produkcji: Hiszpania

Do obejrzenia w sieci kin Multikino i wybranych Kinach Studyjnych.