Nierozłączni orędownicy

Prawie 2 tys. pielgrzymów, blisko 30 nowych Rycerzy i tylko Bogu znana liczba wewnętrznych poruszeń. Za nami IV Pielgrzymka Ogólnopolska „Ze św. Michałem na Jasną Górę”.

 

Zwiastunem wysokiej sobotniej frekwencji było już duże zainteresowanie możliwością przesyłania pytań prowadzącemu konferencję egzorcyście, ks. Zbigniewowi Baranowi CSMA. Na dwa tygodnie przed uroczystością redakcyjny telefon i poczta mailowa momentami wręcz rozgrzewały się do czerwoności od liczby zapytań ze strony zainteresowanych pielgrzymów.

 

Nic więc i dziwnego, że nie na wszystkie kwestie dało się w ciągu godzinnego spotkanie odpowiedzieć. Do najciekawszych i najważniejszych tematów z pewnością jednak będziemy jeszcze wracać na łamach „Któż jak Bóg”, ks. Zbigniew również postara się odpowiedzieć na pozostałe pytania mailowo.

 

Po zakończonej konferencji ks. Barana tłum zebranych w Auli Kordeckiego pielgrzymów nie rozrzedził się jednak, a wręcz jakby gęstniał, a wszyscy zgromadzeni trwali w modlitwie i oczekiwaniu na najważniejszego dziś Gościa jasnogórskich progów, św. Michała Archanioła w znaku wiernej kopii figury z Sanktuarium na Górze Gargano. Gdy wreszcie Książę Wojska Niebieskiego przybył do pielgrzymów, powitany został radosną, entuzjastyczną pieśnią i powiewem rycerskich chorągwi.

 

Przez cały dalszy czas nabożeństwa liczni pątnicy podchodzili, by choć dotknąć figurę św. Michała i w ten sposób okazać mu swoją miłość oraz powierzyć skrywane głęboko w sercu intencje. W międzyczasie, po modlitwie o wylanie Ducha Świętego, prowadzący uroczystość kapłani błogosławili wiernych z nałożeniem rąk, a następnie wszyscy zebrani oddali w modlitwie różańcowej cześć Gospodyni jasnogórskiego Sanktuarium.

 

O godz. 14:15 figura została uroczyście przeniesiona przed Jej Oblicze, do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie Księża Michalici wobec Czcicieli Matki Bożej i św. Michała Archanioła koncelebrowali Mszę Świętą. „Tam, gdzie działa św. Michał Archanioł, tam też swoją opiekę roztacza Matka Najświętsza” – podkreślał w trakcie homilii ks. Mateusz Szerszeń CSMA, przywołując przykład mniej znanego w Polsce objawienia św. Michała Archanioła w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej na Skale w Castel Sant’Elia.

 

Po przerwie obiadowej, w trakcie której liczni pielgrzymi nawiedzili stoiska dwumiesięcznika „Któż jak Bóg” oraz twórców filmu „Broń nas w walce!”, przyszedł czas na konferencję ks. Piotra Prusakiewicza CSMA oraz modlitwę o uzdrowienie duszy i ciała i uwolnienie z nałogów. Duch Święty działał z niezwykłą siłą i tak w trakcie modlitwy, jak i błogosławieństwa najświętszym sakramentem, nie brakowało na twarzach pielgrzymów łez wzruszenia.

 

Wiele osób w tym czasie silniej jeszcze zadzierzgnęło swą przyjaźń ze św. Michałem Archaniołem, przyjmując Jego szkaplerze oraz składając przyrzeczenia i przystępując do obchodzącego w tych dnia 25-lecie Rycerstwa św. Michała Archanioła. Dzięki wytrwałości i pobożności Rycerzy, św. Michał i Matka Boża nie zostali „sami” również po prowadzonym przez wikiarusza generalnego michalitów ks. Rafała Kamińskiego Apelu Jasnogórskim. Wspólnota zadbała bowiem o oprawę całonocnego czuwania przed obliczami orędowników dzisiejszego wspaniałego dnia.

 

Wszystkim pielgrzymom serdeczne Bóg Zapłać za żywe i liczne uczestnictwo. Niech Matka Boża i św. Michał Archanioł wstawiają się przed obliczem Pana za powierzonymi im na Jasnej Górze intencjami, a dobry Pan, zgodnie ze swoją wolą, niech obdarza wszystkich czcicieli św. Michała Archanioła wypraszanymi łaskami. Za rok, 4 lipca, na Jasnej Górze widzimy się już po raz piąty!

 

Karol Wojteczek