Nowenna do Aniołów Stróżów za dzieci i młodzież – dzień 3

1.      Modlitwa wstępna


Wszechmogący Boże, który nieustannie wyznaczasz obowiązki aniołom i ludziom, zwracamy się do Ciebie w tej nowennie, abyś nieustannie posyłał do nas Aniołów Stróżów, którzy wpatrują się w Twoje oblicze. W sposób szczególny modlimy się za nasze dzieci i młodzież, aby anielska opieka i wstawiennictwo umocniły ich w wierze i wierności Kościołowi.
Królu aniołów, Ty posyłasz niebiańskich posłańców, aby w duchu służby przynosili nam pociechę i łaskę. Prosimy Cię, aby życia naszych dzieci zawsze strzegli święci aniołowie, a pod ich natchnieniem zawsze wypełniały tylko Twoją wolę.


Święci Aniołowie Stróżowie naszych dzieci, zwracamy się do Was i z ufnością prosimy, aby nasze dzieci wolne były od grzechu, zniewoleń i wszelkich niebezpieczeństw. Dopomóżcie im wzrastać w mądrości oraz w łasce u Boga i ludzi. Strzeżcie ich od wszelkiego złego i prowadźcie do życia wiecznego. Amen.

2.      Koronka do chórów anielskich


Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.

Panie, pospiesz ku ratunkowi memu.

Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.

Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

POZDROWIENIE I

– na cześć Chóru Serafinów

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Serafinów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE II

– na cześć Chóru Cherubinów

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Cherubinów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE III

– na cześć Chóru Tronów

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Tronów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE IV

– na cześć Chóru Panowań

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Panowań, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE V

– na cześć Chóru Mocarstw

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Mocarstw, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE VI

– na cześć Chóru Potęg

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Potęg, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami. 1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE VII

– na cześć Chóru Księstw

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Księstw, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE VIII

– na cześć Chóru Archaniołów

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Archaniołów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

POZDROWIENIE IX

– na cześć Chóru Aniołów

Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Aniołów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.

1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”

Na cześć św. Michała Archanioła – „Ojcze nasz”.

Na cześć św. Gabriela Archanioła – „Ojcze nasz”.

Na cześć św. Rafała Archanioła – „Ojcze nasz”.

Na cześć naszych Aniołów Stróżów –„ Ojcze nasz”.

Wszystkie niebiańskie Chóry Aniołów, wspierajcie nas nieustannie, abyśmy Boga w Trójcy Świętej Jedynego mogli zawsze wielbić, wiernie Mu służyć, całym sercem Go miłować i z wdzięczności ogłaszać Jego chwałę, teraz i przez wszystkie wieki wieków. Amen.

3.      Fragment biblijny i rozważanie

Dzień 3

Rodzina

Łk 1,26-31

W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”. Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus”.

Święty Jan Paweł II nie bez powodu nazywany jest „papieżem rodziny”. Jego nauczanie o małżeństwie i roli rodziny jest zadaniem nie tylko dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń. Papież wskazuje, że rodzina jako instytucja musi być poprawnie określona. Dlatego zaznacza, że kluczowym pojęciem jest definicja małżeństwa, które pełni w rodzinie niezastąpioną rolę. Dobro małżonków staje się bowiem dobrem całej rodziny. Papież przestrzegał, że społeczeństwa, które nie popierają małżeństwa i rodziny, narażone są na rozkład i upadek.

Wskazywał także, że rodzina ma do spełnienia cztery zadania. Są nimi: tworzenie wspólnoty, służba życiu, udział w społeczeństwie i uczestnictwo w życiu Kościoła. Papież podkreślał, że ze wszystkich praw i obowiązków najważniejsze jest wychowanie dzieci.

Często napominał, aby w rodzinach nie stosowano żadnej formy przemocy i znęcania się, aby dzieci nie były pozbawione opieki, aby nigdy nie były porzucane przez swoich rodziców.

Wskazywał, że to w rodzinie ma dokonywać się przekaz wiary. Rodzice, którzy zadbali o chrzest dziecka, zobowiązali się przed Bogiem także do tego, żeby przekazać mu wiarę. Pomagać mają w tym chrzestni, którzy mają dawać przykład życia chrześcijańskiego.

Aniołowie Stróżowie naszych dzieci, czuwajcie nad naszymi rodzinami, aby nigdy nie zabrakło świętych małżonków i rodzin.

ks. Mateusz Szerszeń CSMA