1. Modlitwa wstępna
Wszechmogący Boże, który nieustannie wyznaczasz obowiązki aniołom i ludziom, zwracamy się do Ciebie w tej nowennie, abyś nieustannie posyłał do nas Aniołów Stróżów, którzy wpatrują się w Twoje oblicze. W sposób szczególny modlimy się za nasze dzieci i młodzież, aby anielska opieka i wstawiennictwo umocniły ich w wierze i wierności Kościołowi.
Królu aniołów, Ty posyłasz niebiańskich posłańców, aby w duchu służby przynosili nam pociechę i łaskę. Prosimy Cię, aby życia naszych dzieci zawsze strzegli święci aniołowie, a pod ich natchnieniem zawsze wypełniały tylko Twoją wolę.
Święci Aniołowie Stróżowie naszych dzieci, zwracamy się do Was i z ufnością prosimy, aby nasze dzieci wolne były od grzechu, zniewoleń i wszelkich niebezpieczeństw. Dopomóżcie im wzrastać w mądrości oraz w łasce u Boga i ludzi. Strzeżcie ich od wszelkiego złego i prowadźcie do życia wiecznego. Amen.
2. Koronka do chórów anielskich
Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu.
Panie, pospiesz ku ratunkowi memu.
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu.
Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
POZDROWIENIE I
– na cześć Chóru Serafinów
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Serafinów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE II
– na cześć Chóru Cherubinów
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Cherubinów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE III
– na cześć Chóru Tronów
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Tronów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE IV
– na cześć Chóru Panowań
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Panowań, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE V
– na cześć Chóru Mocarstw
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Mocarstw, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE VI
– na cześć Chóru Potęg
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Potęg, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami. 1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE VII
– na cześć Chóru Księstw
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Księstw, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE VIII
– na cześć Chóru Archaniołów
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Archaniołów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
POZDROWIENIE IX
– na cześć Chóru Aniołów
Przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła i niebiańskiego Chóru Aniołów, Panie Boże nieba i ziemi, zmiłuj się nad nami.
1 raz „Ojcze nasz” i 3 razy „Zdrowaś, Maryjo”
Na cześć św. Michała Archanioła – „Ojcze nasz”.
Na cześć św. Gabriela Archanioła – „Ojcze nasz”.
Na cześć św. Rafała Archanioła – „Ojcze nasz”.
Na cześć naszych Aniołów Stróżów –„ Ojcze nasz”.
Wszystkie niebiańskie Chóry Aniołów, wspierajcie nas nieustannie, abyśmy Boga w Trójcy Świętej Jedynego mogli zawsze wielbić, wiernie Mu służyć, całym sercem Go miłować i z wdzięczności ogłaszać Jego chwałę, teraz i przez wszystkie wieki wieków. Amen.
3. Fragment biblijny i rozważanie
Dzień 9
Modlitwa za dzieci
Jk 5,16-18
Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego. Eliasz był człowiekiem podobnym do nas i modlił się usilnie, by deszcz nie padał, i nie padał deszcz na ziemię przez trzy lata i sześć miesięcy. I znów błagał, i niebiosa spuściły deszcz, a ziemia wydała swój plon.
Sztuką jest dobre wychowywanie dzieci. Pamiętać jednak należy, że rodzice nie mają absolutnego wpływu na to, jakie będą ich dzieci.
Przykład świętych, którzy zajmowali się wychowaniem, poucza, że zadaniem rodzica i wychowawcy jest nieustanna modlitwa. Najlepszym przykładem takiej postawy jest życie Świętej Moniki. Wytrwała modlitwa za syna sprawiła, że porzucił on dawne, grzeszne życie i przyjął chrzest. Święty Augustyn otrzymał łaskę, o którą prosiła jego matka. Często bowiem bywa tak, że jesteśmy świadkami działania łaski, o którą nie prosiliśmy, a którą wyprosili nam inni.
Taki też był cel nowenny do Aniołów Stróżów. Chcieliśmy wyprosić łaski dla siebie i innych. Ufamy bowiem, że Bóg nie odmawia proszącym, którzy chcą dla innych prawdziwego dobra. Módlmy się zatem nieustannie do Aniołów Stróżów naszych dzieci i posyłajmy im naszych Aniołów Stróżów, aby nie zmarnowała się żadna łaska i aby grzech nie zamieszkał na stałe w duszach najmłodszych.
Zwracamy się zatem do was, święci aniołowie, dziękując wam za waszą obecność i prosząc o wstawiennictwo i opiekę, aby nasze dzieci trwały w wierze lub do wiary wróciły. Ofiarujemy nasze modlitwy, akty pokutne i nasze cierpienia w tej intencji.
Przywołujemy także świętych wychowawców, aby byli dla nas wzorem tego, jak mamy wychowywać nasze dzieci, i wspierali nas samych w drodze do świętości. Amen.
ks. Mateusz Szerszeń CSMA