Codzienne rozważania na drugie 9 dni Nowenny Pompejańskiej za Ojczyznę, która trwa od 26 marca do 18 maja 2025 r. Rozważania w tych dniach odczytuje Rafał Patyra.
Intencja na drugie 9 dni Nowenny (4-12 kwietnia):
Za polską młodzież i dzieci
Módlmy się za dzieci i młodzież w Polsce, aby wzrastali w wierze, mądrości i miłości do Boga oraz Ojczyzny. Niech Pan Bóg obdarzy ich dobrymi wzorcami, a ich serca napełni pokojem i odwagą do budowania lepszej przyszłości.
Rozważania i modlitwa:
Dzień 18. (12 kwietnia 2025)
„Jeśli wytrwamy w naszym postanowieniu rozpoczętym, zbawimy się pewnie i zbawimy tysiące dzieci, a te zbawią miliony ludzi; a jeśli nie wytrwamy, narazimy się na potępienie wieczne, a Pan Bóg wybierze innych ludzi na nasze miejsce. Tylko powściągliwość i praca może uratować Polskę i świat cały.”
List do ks. Jana Latuska, ks. Bronisław Markiewicz, Miejsce Piastowe, dnia 18 kwietnia 1910
Dzień 17. (11 kwietnia 2025)
„Bądźcie w tym świecie nosicielami wiary i nadziei chrześcijańskiej żyjąc miłością na co dzień. Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was. Liczę na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. Znałem młodzież polską i nie zawiodłem się nigdy na niej. Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół. Przyszłość Polski od was zależy. Budujcie i umacniajcie na polskiej ziemi «cywilizację miłości»: w życiu osobistym, społecznym, politycznym, w szkołach, w uniwersytetach, parafiach, w ogniskach rodzinnych, które kiedyś utworzycie. Nie żałujcie na ten cel młodzieńczego entuzjazmu, wysiłku ani ofiary. «A Bóg, [dawca] nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję» (Rz 15, 13).
Was i całą młodzież polską pragnę zawierzyć Matce Najświętszej, Matce Chrystusa, Matce Pięknej Miłości, Królowej Polski. Amen.”
Homilia ze spotkania z młodzieżą w Poznaniu, 7. pielgrzymka Jana Pawła II do Polski, 3 czerwca 1997 r.
Dzień 16. (10 kwietnia 2025)
„A właśnie kto chce wychować silne charaktery, musi przy każdym przedmiocie w szkole i przy każdej sposobności poza szkołą mówić dzieciom o Bogu, o jego sprawiedliwości, o świętości, o niebie i piekle, o największym złem — grzechu śmiertelnym — o drugim złem zaraz po nim idącym, to jest o grzechu powszednim — rano, w południe i wieczorem — prowadzić je do spowiedzi.”
List do ks. Jana Latuska, ks. Bronisław Markiewicz Miejsce Piastowe, dnia 23 czerwca 1908
Dzień 15. (9 kwietnia 2025)
„Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie — jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać” i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić — dla siebie i dla innych.”
św. Jan Paweł II, homilia z liturgii słowa do młodzieży na Westerplatte, 12.06.1987
Dzień 14. (8 kwietnia 2025)
„Młodzież bowiem jest korzeniem, nasieniem społeczeństwa religijnego i cywilnego. Za lat kilkanaście i więcej będą stanowić te dzieci siłę narodu ujemną, albo dodatnią. Jaka teraz młodzież, taki będzie po niewielu latach naród. Przecież nasienie do siewu wybiera się bez wylubu i chwastów? A jeśli pole na wiosnę pozostawiono nieuprawione, to w lecie nie rozweseli oczu waszych – zamiast snopów zboża, ujrzycie burzany, chwasty i osty, które oczy wasze obrażą i ręce i nogi wam skłują.”
Referat ks. Bronisława Markiewicza o salezjanach, Kraków, lipiec 1893 r.
Dzień 13. (7 kwietnia 2025)
„Urok młodości to jest odkrycie świata wewnętrznego, mojego wewnętrznego „ja”. To wewnętrzne „ja” jest bardzo bogate, bogate w możliwości w jednym i w drugim kierunku, w kierunku dobra i w kierunku zła. (…) I w tym miejscu znajduje się rozwiązanie na całe życie. Oczywiście, że do tego rozwiązania należą jeszcze tak zwane warunki zewnętrzne, które są nieodzowne, które się muszą znaleźć. Jeżeli społeczeństwo myśli o swojej przyszłości, to musi myśleć o warunkach życia dla swojej młodzieży.”
Św. Jan Paweł II, słowo do młodzieży zgromadzonej przed siedzibą arcybiskupa, Kraków, 10 czerwca 1987 r.
Dzień 12. (6 kwietnia 2025)
„(…) dla Polski młodzieży wychować należycie za granicą nie można, choćby wychowawcą był i święty, my bowiem mamy własną odrębną cywilizację: świetną literaturę, sztuki piękne, piękną historię, swoje obyczaje i zwyczaje — czego tylko na miejscu nauczyć się można. (…)”
Listy ks. Bronisława Markiewicza, nr 76, do ks. Łukowskiego
Dzień 11. (5 kwietnia 2025)
„Odważcie się spojrzeć na swoje życie w jego bliższej i dalszej perspektywie, przyjmując za prawdę to, co św. Paweł napisał w swoim Liście do Rzymian: „Wiemy przecież, że całe stworzenie aż dotąd jęczy i wzdycha w bólach rodzenia” (8, 22) — czyż nie jesteśmy świadkami tych bólów? Bowiem „stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się synów Bożych” (8, 19).
A więc oczekuje nie tylko na to, że uniwersytety i różnego typu wyższe uczelnie, a przedtem średnie, a przedtem podstawowe szkoły przygotują inżynierów, lekarzy, prawników, filologów, historyków, humanistów, matematyków i techników, ale oczekuje na objawienie się synów Bożych! (…)
Będę wszędzie prosił z całego serca Ducha Świętego: o taką dla was świadomość, o takie poczucie sensu i wartości życia. O taką przyszłość dla was, o taką przyszłość dla Polski.”
I pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski, przemówienie do młodzieży akademickiej zgromadzonej przed kościołem św. Anny; Warszawa, 3 czerwca 1979 r.
Dzień 10. (4 kwietnia 2025)
„W pewnej chwili, kiedy się odprawiała adorację za naszą Ojczyznę, ból ścisnął duszę i zaczęłam się modlić w następujący sposób: Jezu najmiłosierniejszy, proszę cię przez przyczynę świętych Twoich, a szczególnie przez przyczynę Matki Twojej najmilszej, która Cię wychowała z Dziecięctwa, błagam Cię, błogosław Ojczyźnie mojej. Jezu, nie patrz na grzechy nasze, ale spójrz się na łzy dzieci małych, na głód i zimno, jakie cierpią. Jezu, dla tych niewiniątek, udziel mi łaski, o którą Cię proszę dla Ojczyzny mojej.”
św. Faustyna Kowalska, „Dzienniczek” 286