Oszaleli na punkcie Michała

Uroczystą mszą św. zakończyła się peregrynacja figury św. Michała Archanioła w sanktuarium Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub. Figurę pożegnano procesją, w której wzięli udział żołnierze z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego stacjonujący w Zamku w Gniewie.

Figura św. Michała Archanioła z Cudownej Groty Objawień na Gargano trafiła do Sianowa 2 lipca wieczorem z jasnogórskiego sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Z Kartuz do Sianowa samochód-kaplica ze św. Michałem dotarł w asyście motocyklistów i quadowców.

Od niedzieli do wtorku wieczorem (2-4 lipca br.) w sianowskim sanktuarium w nabożeństwach i mszach świętych uczestniczyło ok. 5 tys. osób z całych Kaszub i Trójmiasta. Najwięcej wiernych przybyło na mszę za chorych i nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów. Podczas ostatniej mszy wieczornej kustosz sianowskiego sanktuarium, ks. Eugeniusz Grzędzicki uroczyście zawierzył św. Michałowi Archaniołowi parafię, pielgrzymów i zbliżający się wielki odpust sianowski. Kończąc uroczystą eucharystię proboszcz i kustosz zwrócił się do niezwykłego pielgrzyma sianowskiego: „Święty Michale Archaniele, ponad sto lat temu w 1900 roku, nasi ojcowie zawierzyli się Tobie w opiekę, czego pamiątkę stanowi boczny ołtarz z Twoim wizerunkiem. Dzisiaj dokonaliśmy ponownego zawierzenia naszych rodzin, parafii i wszystkich spraw sanktuaryjnych. Wierzymy, że od dzisiaj jeszcze bardziej będziemy odczuwać Twoją opiekę i wsparcie. Tu u Królowej Kaszub liczymy również na Ciebie. Zostań z nami na zawsze”.

Ostatnim akcentem nawiedzenia była procesja na obrzeża wioski, którą ubogacili żołnierze z Chorągwi Husarskiej Województwa Pomorskiego stacjonujący w Zamku w Gniewie. Nawiedzenie Figury poprowadził ks. Rafał Szwajca ze Zgromadzenia Księży Michalitów.

Wojciech Trapkowski

fot.Roman Kwidziński