Polskie Los Angeles

Są takie miejscowości i miasta, którym patronuje Archanioł Michał. W naszej Ojczyźnie zobaczyć możemy wizerunki anielskich postaci obecne w znakach herbowych. Pośród nich znajduje się Toruń. Można by powiedzieć: Polskie Miasto Aniołów. Polskie Los Angeles.

Dlaczego? Śpieszę z odpowiedzią. W herbie Torunia widzimy postać ze skrzydłami – to anioł ma się rozumieć. Ale na tym nie koniec. Nagromadzenie anielskich akcentów czyni to miasto niemalże niepisaną stolicą aniołów, przynajmniej w Polsce północnej. Jakie to akcenty?

Wspomniany wcześniej wizerunek anioła w herbie, parafia pw. świętego Michała Archanioła, w której opiekę duszpasterską sprawują kapłani ze Zgromadzenia św. Michała Archanioła, rzesza czcicieli Księcia Aniołów, zastęp osób noszących znak Szkaplerza Niebiańskiego Patrona Kościoła, a także pierwszowtorkowe, odprawiane od wielu już lat anielskie nabożeństwa.

W wielu zakątkach Polski odbywała się i odbywa peregrynacja figury świętego Michała Archanioła. Pośród miast odwiedzanych przez znak – figurę był i Toruń. Do nawiedzenia doszło w początkowym etapie czasu anielskiego nawiedzenia. Dla mnie osobiście było to szczególne wydarzenie. Pamiętam do dziś co się tam wydarzyło, gdyż była to pierwsza peregrynacja, w której uczestniczyłem. Nie zapomnę niezwykłego zaskoczenia, gdy zobaczyłem ogromny tłum ludzi proszących o nałożenie znaku Szkaplerza. Widok jak na tamten czas niesamowity!!! Dziś, po latach, wiem, że to nie był chwilowy, emocjonalny zachwyt. W każdy pierwszy wtorek miesiąca w kościele na Rybakch gromadzą się wierni, aby wraz z Niebiańskim Patronem szturmować niebo. Obecny jest też znak – poświęcona przez Prymasa Seniora abp. Józefa Kowalczyka figura Archanioła – kopia tej, która peregrynuje.

Zrodził się również zamysł, aby zaprosić do parafii na wspólne spotkania modlitewne anielskich czcicieli z okolicy. Wierzymy, że stanie się to miejsce, w którym michałowi rycerze i anielscy “fani” odkryją swoją przyjazną duchową przystań.

Niedługo na mapie Archanielskiej Peregrynacji pojawią się parafie diecezji włocławskiej. Niech ci, którzy dzięki spotkaniu z Archaniołem Michałem odkryją potrzebę zaproszenia Go do swego życia, którzy dzięki peregrynacyjnej wizycie staną się przyjaciółmi Księcia Aniołów, czują się już dziś gorąco zaproszeni i z życzliwością oczekiwani. Wraz z proboszczem, ks. Krzysztofem Winiarskim CSMA i współbraćmi michalitami z Torunia mówimy: DO ZOBACZENIA.

ks. Robert Ryndak CSMA

Moderator Bractwa Szkaplerza

Świętego Michała Archanioła

szkaplerz@michalici.pl

Artykuł ukazał się w marcowo-kwietniowym numerze „Któż jak Bóg” 2-2018. Zapraszamy do lektury!