„Powołany” – film na czasy ostateczne

Powołany to pierwszy tego typu film w historii. Jest to dokument fabularyzowany, który przedstawia ciekawą wizytę księdza w domu zamożnej rodziny. Podczas rozmowy kapłan przytacza 7 spektakularnych, prawdziwych historii przemiany. Ich różnorodność sprawia, że każdy widz odnajdzie w nich cząstkę siebie.

  • Film opowiada o miłości i mocy Pana Boga, które przejawiają się przez sakrament kapłaństwa. Zależało nam, żeby zrobić film prawdziwy, film zawierający mocny ładunek Bożej łaski. – powiedział reżyser filmu Jan Sobierajski.

Premiera filmu odbyła się 5 kwietnia 2022 roku w Kinie Wisła w Warszawie. Wśród blisko 500 osobowej widowni zasiedli przedstawiciele duchowieństwa, mediów, mecenasów i twórców. 

  • Jesteśmy świeżo po premierze filmu, która pokazała, ze przekaz na prawdę dotyka ludzkich serc i powoduje głębokie refleksje. Otrzymaliśmy wiele świadectw, które o tym świadczą. Z filmu emanuje Boża miłość, która jest zaadresowana wprost do widza. Każdego, i tego wierzącego i tego poszukującego czy nawet kontestującego wiarę. – wspomniał Andrzej Kocuba, autor zdjęć. Cieszy nas to, ze widzowie po premierze zwracają uwagę na jakość zdjęć oraz ich różnorodność. Bardzo nam zależało, aby ten wartościowy przekaz ubrać w jak najlepsze, jak na nasze możliwości i umiejętności, „szaty filmowe”.

Film Powołany będzie dostępny nieodpłatnie na kanale YouTube Fundacji Filmowej Powołany. Powstał dzięki wsparciu setek darczyńców oraz przy wsparciu kapitału firmowego kilku mecenasów. 

  • Zależy nam, żeby trafić z tym filmem do różnych widzów – nie tylko do tych wierzących. Trzeba zauważyć, że większość postaci, które zobaczymy na ekranie było ludźmi, którym nie było po drodze z Bogiem. Nawet wręcz przeciwnie. Chcemy pokazać inną perspektywę życia. Taką, która otwiera człowieka na bezwarunkową miłość Boga. – uznał reżyser.

„Powołany” zawiera podtytuł „Film na czasy ostateczne”.

  • Uznaliśmy, że ten film jest filmem na czasy ostateczne. Dlaczego? Dlatego, że przygotować się na koniec świata to znaczy przygotwać się na własną smierć, a ona przecież przyjdzie na każdego z nas. Jak się na nią przygotować? Być w stanie łaski uświęcającej, a to możliwe jest tylko dzięki sakramentom sprawowanym przez kapłanów. Tylko wyświęceni księża mogą sprowadzać Boga na ziemię podczas Eucharystii i odpuszczać grzechy w sakramencie pokuty i pojednania. Obecnie ilość powołań w Europie spada, dlatego zależy nam na wzbudzeniu modlitwy w intencji nowych i obecnych księży. – dodał Jan Sobierajski.

Światowa premiera już 14 kwietnia w Wielki Czwartek na kanale YouTube / Fundacja Filmowa Powołany. Czas trwania 86 minut.