Prorocze treści w „Rekolekcjach z Hobbitem”

Choć serię pt: „Rekolekcje z Hobbitem” nagrywaliśmy tuż przed wojną, treści, które w sobie zawiera wydają się być prorocze.  

Rekolekcje online prowadzi ks. Mateusz Szerszeń CSMA, michalita znany m.in. z kanału YouTube/Któż jak Bóg, autor wielu książek i publikacji, a także miłośnik literatury i znawca dzieł Tolkiena.

„Rekolekcje z Hobbitem” skierowane są nie tylko do fanów dzieł Tolkiena, jednakże, aby pełniej zrozumieć ich przesłanie, warto wcześniej zapoznać się chociaż z filmową wersją „Hobbita”.

W pierwszym odcinku, ks. Mateusz przedstawia krótkie wprowadzenie i odpowiada na pytanie, dlaczego podejmuje się przeprowadzić rekolekcje na podstawie literatury, a nie Biblii. Duchowny wyjaśnia także, na czym polega ukrycie Ewangelii w dziele J.R.R. Tolkiena.

W drugim odcinku poruszony jest temat powołania. Temat, w którym każdy może się odnaleźć. Powołanie rozpoczyna się wtedy, „gdy nikt nie spodziewał się czegoś niespodziewanego”. Michalita podkreśla, że Jezus zawsze powołuje po imieniu – tak było także w przypadku powołania głównego bohatera książki – Bilbo Bagginsa. Zadziwiające, ile podobieństw ma powołanie Bilba z powołaniem św. Mateusza.

Trzeci odcinek pt: „Smocza choroba. Demoniczna wizja”  dotyka najważniejszego wątku książki – chciwości. To niezwykłe, jak bardzo możemy odnaleźć się w tych treściach, szczególnie teraz, gdy Rosjanie napadli na Ukrainę.

„Utracona Ojczyzna” to czwarty odcinek rekolekcji. „Utrata ojczyzny” nie dotyczy jedynie „Krasnoludów”. Ks. Mateusz Szerszeń CSMA ich sytuację porównuje z sytuacją Izraela. Jednak aktualnie w sposób bardzo czytelny możemy odnieść kontekst do sytuacji osób, które uciekły przed rosyjską agresją.

Przed nami kolejne odcinki serii „Rekolekcje z Hobbitem”. Kolejny pt: „Smok. Demoniczne metody” odbędzie się w najbliższą sobotę (2 kwietnia) o g. 20:00.

Szósty odcinek będzie miał swoją premierę 5 kwietnia o g. 20:00.

 Polecamy nie tylko fanom Tolkiena!

Kolejne odcinki rekolekcji opublikujemy:

wtorek 5 kwietnia o g. 20:00,

środa 6 kwietnia o g. 20:00,

sobota 9 kwietnia o g. 20:00

wtorek 12 kwietnia o g. 20:00

środa 13 kwietnia o g. 20:00

na kanale YouTube/ Któż jak Bóg.