Ratunku!!! Pali się!!! Ratunku!!!

Jeżeli zagraża nam jakieś niebezpieczeństwo, w naturalny sposób wołamy o pomoc. Kiedyś słyszałem takie oto stwierdzenie: Jeżeli zdarzy się jakaś trudna, zaskakująca sytuacja i potrzeba będzie wezwać pomocy krzyczcie: POŻAR, PALI SIĘ, na pewno ktoś pomoże. Wołając w inny sposób możemy nie uzyskać pomocy.

Dlaczego o tym piszę? Miałem niedawno okazję głosić rekolekcje zakonne do sióstr w Anglii (Zgromadzenie Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi). Pośród treści, które towarzyszyły tym świętym dniom modlitwy i refleksji, wiele miejsca poświęciłem osobie św. Michała Archanioła i Aniołom.

Zastanawiałem się długo od czego rozpocząć, jaki ukazać obraz, który stałby się pomocą w głębszym zrozumieniu niełatwej przecież tematyki. Myślę, że się ze mną zgodzicie, że w rozumieniu trudnych teologicznych zagadnień, porównania i obrazy pomagają. Podobnie przecież czynił sam Pan Jezus nauczając w przypowieściach. Nic mi do głowy nie przychodziło więc poprosiłem w modlitwie samego świętego Michała, by pomógł. Długo czekać nie musiałem. Przekazałem Siostrom obrazki św. Michała Archanioła. Siostra Przełożona z radością je ode mnie odebrała i odłożyła w zakonnej jadalni. Jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem iż obok tych obrazków, które przekazałem, znajduje się naklejka informacyjna o tym, co należy czynić, kiedy pojawi się pożar. Jedna z Sióstr spontanicznie postawiła te naklejkę w bliskiej odległości od obrazków. To niesamowite połączenie – pomyślałem. Kiedy pojawi się pożar – naciśnij przycisk alarmujący o tym wydarzeniu, aby uruchomić specjalistyczną pomoc. Ten obraz to jak wierzę odpowiedź świętego Michała na moja prośbę.

Czyż nie jest tak w naszym życiu duchowym? Co rusz wybuchają mniejsze czy większe duchowe pożary. Pożary trawiące i niszczące naszą relację z Bogiem. Co zrobić? Można oczywiście samemu próbować poradzić sobie z tą sytuacją. Ale ileż to razy brakuje nam sił i zdolności, by to uczynić. Jaki z tego wniosek? Kiedy dostrzeżesz w swoim duchowym życiu pożar, naciśnij na duchowy przycisk wzywający na pomoc Michała Archanioła. Na pewno przybędzie!!! Bez zbędnej zwłoki ugasi Mocą z Wysoka pożar pokus i zasadzek złego ducha trawiący Twą duszę. Znak szkaplerza przez tak wielu noszony to niezwykły dar. W każdym momencie naszego życia możemy mieć w zasięgu ręki ten wyjątkowy przycisk wzywający pomocy Niebiańskiego Strażaka. Modlitwa do św. Michała Archanioła jest tym niezwykłym duchowym przyciskiem sprowadzającym na ziemię, do naszego wnętrza Ratownika Dusz. Świadomość tego faktu powinna nas na nowo ucieszyć i rozradować. Nie zapominajmy, że nasz Niebiański Opiekun, którego aktem naszej woli obraliśmy za przewodnika w drodze do Nieba jest blisko, w gotowości do usług. Wzywajmy Go kiedy tylko dostrzeżemy zagrożenie. UFAMY, ŻE TY ŚWIETY NASZ PATRONIE PRZYBĘDZIESZ NAM NA POMOC I Z TOBĄ U BOKU ZWYCIĘŻYMY. Nie są to tylko puste słowa ale odzwierciedlenie tego, co nieustannie dokonuje się w sercach powierzonych opiece św. Patrona Kościoła. Wielokrotnie sam tego doświadczam i często o tym słyszę w świadectwach osób tworzących RODZINĘ BRACTWA SZKAPLERZA ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA.

Ks. Robert Ryndak

Artykuł ukazał się w marcowo-kwietniowym numerze „Któż jak Bóg” 2-2016. Zapraszamy do lektury!

***

Kochani członkowie Rodziny Bractwa Szkaplerza Świętego Michała Archanioła. Z wielka radością pragnę podzielić się kilkoma radosnymi wiadomościami. Rozpoczęty niedawno czas modlitewno-formacyjny pod hasłem CZAS MODLITWY I ŁASKI trwa. W ostatnim czasie spotkania Bractwa Szkaplerza odbyły się w Nowym Sączu – Parafia NMP Częstochowskiej, Warszawie – Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów z racji I wtorku miesiąca, w Lublinie – Parafia bł. W. Gorala – z racji II wtorku miesiąca i w Krasiczynie –Parafia pw. św. Marcina – z racji II środy miesiąca. Odbyły się także kolejne cykliczne spotkania Bractwa Szkaplerza w Elblągu w Parafii Matki Bożej Królowej Polski – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w Gliwicach w Parafii Chrystusa Króla z racji III wtorku miesiąca. Kontynuowane są spotkania w Nowym Targu i Zakopanym. W niedalekiej przyszłości spotkania formacyjno – modlitewne zagoszczą w innych miejscach naszej Ojczyzny. Gorąco prosimy o wspieranie tych inicjatyw modlitwą i obecnością. Wszystkich chętnych do uczestnictwa w spotkaniach, które stanowią doskonałą okazję spędzenia czasu na wspólnotowej modlitwie oraz pogłębienia wiary i wiedzy na temat świata Duchów Niebieskich i św. Michała Archanioła z serca ZAPRASZAMY!

CZAS MODLITWY I ŁASKI – SPOTKANIA MODLITEWNE RODZINY BRACTWA SZKAPLERZA ŚWIĘTEGO MICHAŁA ARCHANIOŁA I CZCICIELI ŚWIĘTYCH ANIOŁÓW:

Pierwszy poniedziałek miesiąca: nabożeństwo do św. Michała Archanioła:

Nowy Targ, Parafia św. Jadwigi Królowej, ul. Ludźmierska 17; rozpoczęcie o godz.: (okres zimowy – 18.00) (okres letni – 19.00)

Pierwszy wtorek miesiąca: nabożeństwo do św. Michała Archanioła:

Gorzków: Parafia Matki Bożej Częstochowskiej, Gorzków 64; rozpoczęcie o godz.: (okres zimowy – 16.30) (okres letni – 17.30)

Zakopane: Parafia św. Rodziny, ul. Krupówki 1a; rozpoczęcie 18.30

Pewel Mała: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Jana Pawła II 137; rozpoczęcie o godz.: (okres zimowy – 16.30) (okres letni – 17.30)

Nowy Sącz: Parafia NMP Częstochowskiej, ul. Myśliwska 1

Warszawa – Bemowo: Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów, ul. ks. Bronisława Markiewicza 1; rozpoczęcie o godz.: 17.30

Drugi wtorek miesiąca: nabożeństwo do św. Michała Archanioła:

Lublin: Parafia bł. Biskupa Władysława Gorala, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 28b; rozpoczęcie o godz.: 18.00

Trzeci wtorek miesiąca: nabożeństwo do św. Michała Archanioła:

Gliwice: Parafia Chrystusa Króla, ul. Okrzei 31; rozpoczęcie o godz.: 17.30

Druga środa miesiąca: nabożeństwo do św. Michała Archanioła:

Krasiczyn: Parafia św. Marcina, ul. Kościelna 181; rozpoczęcie o godz.: 16.55

CYKLICZNE SPOTKANIA RODZINY SZKAPLERZA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA I CZCICIELI ŚW. ANIOŁÓW:

Elbląg: Parafia Matki Bożej Królowej Polski – Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Robotnicza 69; 15-16 kwiecień, 24-27 czerwiec, 16-17 wrzesień, 16-17 grudzień

Artykuł ukazał się w archiwalnym numerze Któż jak Bóg 2/2016. Zapraszamy serdecznie do lektury!