Kościół św. Michała Archanioła w Skałągach

Skałągi

Wioska Skałągi znajduje się w diecezji kaliskiej (dekanat Wołczyn), to północna część Opolszczyzny. Nazwa pochodzi od zniekształconego słowa „Skała”. W najstarszych wzmiankach o miejscowości, pochodzących ze schyłku XII wieku, występuje łacińska pisownia „Scalande” (Księga uposażeń biskupów wrocławskich…).

W centralnej części wioski znajdował się wybudowany w XIX wieku wspaniały pałac z ogrodem w stylu angielskim. Jednym z ostatnich jego właścicieli był Paul von Priwitz-Gaffon. Niestety pod sam koniec II wojny światowej rosyjscy żołnierze wysadzili pałac w powietrze, pozostała jedynie brama wjazdowa do parku. Przez jakiś czas Skałągi były gminą. Obecnie odbywają się tutaj plenery malarskie oraz festyny regionalne: Święto Mleka, Święto Ziemniaka Pieczonego.

Najstarsze dokumenty o parafii i kościele datowane są na rok 1376. W okresie reformacji kościół został przejęty przez protestantów, dokładnie w roku 1564. Na miejscu pierwszej świątyni powstała w roku 1691 budowla drewniana. Przetrwała ona ponad sto lat i została zburzona w ostatniej dekadzie XVIII wieku. Obecnie istniejąca budowla kościelna została wystawiona w latach 1791-1792. W roku 1880 dobudowano wieżę, a przed II wojną światową przeprowadzono poważny remont połączony z rozbudową. Po roku 1945 kościół powrócił do katolików.

Kościół św. Michała Archanioła w Skałągach
Kościół św. Michała Archanioła w Skałągach (2016).
Fot. Sławomir Milejski – praca własna | Wikimedia Commons | CC BY 3.0

Budowla świątynna nie posiada określonego stylu architektonicznego. W środku szczególną urodą odznacza się drewniany chór, zaokrąglony w środkowej części, wsparty na kolumnach i słupach. Ołtarz główny posiada metrykę barokową, zawiera dwie unikalne rzeźby aniołów z XVIII wieku, ale jako taki ołtarz jest nowy – od roku 2014 w centralnym miejscu znajduje się obraz patrona – św. Michała Archanioła. Przed pięciu laty odnowiono gruntownie zewnętrzną elewację i uporządkowano otoczenie. Do parafii należy filialny zabytkowy drewniany kościół w Rożnowie, pieczołowicie remontowany dzięki wysiłkowi parafian i dotacjom państwowym.

W parafii mieszka zaledwie 1014 wiernych, ale mimo to odznacza się ona dużą aktywnością i żywym kultem św. Michała Archanioła. Wielka w tym zasługa proboszcza, którym od roku 2010 był ks. Rafał Rydliński1.

Herbert Oleschko

Artykuł ukazał się w dwumiesięczniku „Któż jak Bóg” (5/2015)

  1. Od 1 lipca 2019 roku proboszczem parafii jest ks. Ryszard Zieliński. ↩︎