Spojrzenie pełne miłości

Bezpośrednią inspiracją do napisania niniejszego artykułu stanowią słowa z Księgi Syracydesa: Niejeden słaby potrzebuje pomocy, brak mu sił i obfituje w biedę, lecz gdy tylko oczy Pana łaskawie na niego spojrzą, wydźwignie On go z nędzy i podniesie mu głowę, a wielu zdumieje się tym, co go spotkało. Odkryłem te słowa na modlitwie, gdy zastanawiałem się nad tym, co należałoby powiedzieć osobom noszącym znak Szkaplerza Świętego Michała Archanioła w 2017 Roku.

 

Wielokrotnie jako moderator Bractwa Szkaplerza odpowiadam na pytanie o prośby i podziękowania kierowane do świętego Michała Archanioła osób, które przyjęły Szkaplerz. Noszący znak obecności w sercu Patrona Kościoła gromadzą się w tak wielu miejscach na wspólnotową modlitwę CZASU MODLITWY I ŁASKI. Jedno jest niezaprzeczalne. Potrzebujemy pomocy, a dobry kochający nas Bóg posyła świętego Michała Archanioła jako gotowego nam pomagać. Podczas wspólnotowych spotkań modlitewnych wiele osób korzysta z okazji, aby przelać na papier to co skrywają w sercu wierząc, że pomoc nadejdzie z nieba – przyniesie ją sam Książę Anielskich Zastępów. I rzeczywiście tak jest!

 

Tak wiele z próśb i podziękowań dotyczy życiowych problemów, bolączek, tego z czym po ludzku sobie nie radzimy, co nas przytłacza, zniewala niepokoi i martwi. Piszą je wykształceni i zwyczajni prości ludzie: dorośli, młodzi i dzieciaki. Każda z tych zapisanych kartek zawiera bardzo osobistą historie.

 

Oddajmy głos czcicielom

 

Oto niektóre z nich: Święty Michale Archaniele! Wspomóż swoją potężną mocą i wyproś błagam ratunek dla mojej relacji z Zosią i cud uzdrowienia. Opiekuj się ciocią, babciami, dziadkiem i mamą – Twoją czcicielką… Święty Michale Archaniele proszę o jedność w Duchu Świętym dla wszystkich rodzin katolickich na całym świecie. Obdarz miłością, daj pokój na całym świecie. Zaproś nasze małżeństwo do Groty Gargano…

 

Jedna z próśb zapadła mi szczególnie głęboko w pamięci oto jej treść: Drogi Święty Michale! Dziękuje Ci za Bartka. HiHi. (Siedzi obok mnie i pewnie pisze to samo) Chcę Cię prosić o to, żebyśmy ja i On zostali małżeństwem (i to szybko). Chcę żyć z nim w czystości. Chcę być lekarzem i chcę żeby On był piłkarzem. (mówię z grubej rury) Kocham Go! I Kocham Boga. Chcę być piękna… To chyba wszystko. Lecę na spotkanie. P.S. Dzięki za każdy dzień. Oby każdy kolejny był lepszy. Poświęcam to Bogu. Chcę być blisko Boga.

 

Doświadczywszy opieki świętego Michała Archanioła Jego czciciele wyrażają tak jak tylko potrafią najpiękniej swą wdzięczność; czynią to pisząc w ten sposób: Święty Michale Archaniele. Pragnę wyrazić moją ogromną wdzięczność za codzienną opiekę nad moją rodziną, której namacalnie doświadczamy. Proszę o łaskę wiary dla syna i brata. Czuwaj nad nami. Proszę o uproszenie łaski życia wiecznego dla wszystkich kochanych mi zmarłych. P.S. Daj siłę i zdrowie mojej Mamie. Dziękuję! Dziękuję za 35 lat małżeństwa, proszę o świętość, zdrowie i odwagę wiary dla mnie i całej rodziny. O sakrament małżeństwa dla córki.

 

Przepiękne i bardzo szczere są prośby dzieci: Kocham Cię Michale Archaniele, proszę o pokój na świecie i chroń nas, i proszę o młodszą siostrę lub brata, i żeby ludzie byli w zgodzie na zawsze. Proszę o dobre oceny w szkole i prawdziwych przyjaciół. Święty Michale proszę o zdrowie i szczęście, o szóstki w szkole i zdrowie dla całej rodziny. Marek prosi Archanioła o uzdrowienie z choroby. Pomóż mi Michale Archaniele abym był mądry, a nie głupi. Proszę o nawrócenie mojego taty. I o to żeby moi rodzice mogli mieć ślub kościelny! Proszę porozmawiaj z Aniołem Stróżem mojego Taty!!!

 

Zaproś Go do swych spraw

 

Próśb i podziękowań do świętego Michała Archanioła jest wiele. W sercach Jego czcicieli istnieje pewność wiary w ich wysłuchanie. Niejednokrotnie przy różnych okazjach słyszałem słowa wdzięczności za wspólnotową modlitwę, która umacnia. W jednej z parafii, gdzie raz w miesiącu w oznaczonym dniu spotykają się na modlitwie osoby noszące Szkaplerz, usłyszałem słowa: Proszę księdza moja prośba została wysłuchana – mój mąż przestał pić. Trzyma się dzielnie.

 

Jakże aktualne są słowa od których zacząłem: Niejeden słaby potrzebuje pomocy, brak mu sił i obfituje w biedę, lecz gdy tylko oczy Pana łaskawie na niego spojrzą, wydźwignie On go z nędzy i podniesie mu głowę, a wielu zdumieje się tym, co go spotkało. Tym pełnym miłości spojrzeniem Boga jest bez wątpienia osoba świętego Michała Archanioła i Jego względem nas misja Bożej opieki. Należałoby dodać do tych słów i te zaczerpnięte z Godzinek ku czci świętego Michała Archanioła: O jak szczęśliwy człowiek, co za życia swego / Czci i pomocy wzywa Michała Świętego / Zapewnioną ma pomoc we wszelkiej potrzebie / Po śmierci zapewniony tron u Boga w niebie. Nie jest to tylko pobożne życzenie, ale fakt, który ma miejsce. Potwierdzają to ci, którzy otwarli swe serca i zaprosili do swoich spraw Patrona Kościoła, o którym mówimy, nie bez przyczyny, że jest: duchem wszystkim usługującym, przedstawiającym Najwyższemu prośby nasze oraz przewodnikiem naszym w modlitwie.

 

Kochana Rodzino Szkaplerza! Bracia i Siostry! Czujcie się po raz kolejny zaproszeni i zaproście innych do wspólnotowej modlitwy CZASU MODLITWY I ŁASKI, niech nie zabraknie nas i naszych otwartych na Boże działanie serc. Odkryjmy osobiście i namacalnie przekonanie, że i nasze prośby zostaną wysłuchane, a Ciebie święty Michale Archaniele prosimy wytrwale: Módl się za Nami!!!

 

Ks. Robert Ryndak CSMA

Moderator Bractwa Szkaplerza

Świętego Michała Archanioła

 

Artykuł ukazał się w marcowo-kwietniowym numerze „Któż jak Bóg” 2-2017. Zapraszamy do lektury!