Spotkanie w Anielskiej sprawie

W sobotę, 26 października krakowski Zastęp Rycerzy św. Michała Archanioła uczcił 10-tą rocznicę swojego powstania spotkaniem ze znanym wszystkim rycerzom i czcicielom włoskim kapłanem, ks. Marcello Stanzione. Całodniowe „Spotkanie w Anielskiej sprawie” zgromadziło w katakumbach klasztoru ojców Cystersów w Krakowie ponad 100 osób.

 

Spotkanie rozpoczęła msza św. Następnie uczestnicy zeszli do podziemnej średniowiecznej sali, która przed wiekami była sypialnią zakonników. Animator mogilskiego zastępu Wincenty Podobiński przypomniał swoją drogę do rycerstwa, a także początki krakowskiej wspólnoty, którą tworzył wraz z Anną Kołodziejczyk i Ewą Świerczyńską. Podziękował przy tym byłemu proboszczowi parafii św. Bartłomieja Apostoła w Krakowie – Mogile, o. Cyprianowi Świerczyńskiemu OCist, który jako pierwszy powiedział TAK krakowskim rycerzom, zgadzając się na comiesięczną mszę św. ku czci św. Michała Archanioła i rozwój Jego kultu. Animator podziękował także obecnemu proboszczowi parafii, o. Wincentemu Zakrzewskiemu OCist, który zgodził się, by Rycerstwo, po kilku latach posługi w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej wróciło do parafii mogilskiej. Nie zabrakło też podziękowań dla kapłanów wspierających rycerstwo – pierwszego opiekuna zastępu, ks. Michała Kormana, o. Krzysztofa Jankosza oraz obecnie opiekującego się zastępem, o. Macieja Majdaka OCist.

 

Wincenty Podobiński podzielił się również z zebranymi swoją refleksją na temat aniołów: „Aniołowie czynią wszystko co jest miłe Bogu. Uczą nas adoracji Boga, posłuszeństwa, pokory, cierpliwości i modlitwy. Uczą nas także trwania w pokoju i nieustannie dbają, byśmy się nie zagubili na naszych drogach do nieba”.

 

Następnie do zebranych przemówił gość specjalny spotkania, ks. Marcello Stanzione. Jego tłumaczem z włoskiego był ks. Andrzej Jakub Małysa. Ks. Marcello podziękował za zaproszenie, a później z werwą opowiedział zebranym o początkach swojego apostolatu anielskiego. Powołanie do szerzenia kultu aniołów odkrył on w sobie podczas rekolekcji u o. Pio w San Giovanni Rotondo. Spotkał tam bardzo wierzącą kobietę, która z niewiedzy modliła się do ezoterycznych duchów, uważając je za Bożych Aniołów. Dało mu to impuls do pisania kolejnych książek poświęconych tematyce anielskiej i opisujących relacje świętych z aniołami. W ciągu ćwierćwiecza ks. Stanzione wydał ponad 240 książek o tej tematyce, które przetłumaczono na wiele języków. Po polsku możemy przeczytać ponad 20 pozycji z jego dorobku.

 

Ks. Stanzione mówił o pożytkach z relacji z aniołami, a w szczególności ze św. Michałem Archaniołem. Choć na jego życiowej drodze wiele było przeszkód i działania złego ducha, nie odstąpił on od swojego apostolatu, ale kontynuuje go, gdzie może. „Uważam, że mówienie o aniołach nie jest kwestią kultury czy intelektu, ale dziecięctwa duchowego. Jestem wielkim grzesznikiem, ale duchowo jestem dzieckiem. Jeśli nie staniecie się jak dzieci, jak powiedział Pan Jezus, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. Można być kardynałem, mieć 70 lat, a jeśli nie pozostaje się dzieckiem w duchu, to oczywiście nie będzie się wierzyło w anioły” – mówił ks. Stanzione. Jak dodał, co innego jest być infantylnym, mieć kompleks Piotrusia Pana, który jest patologią, a co innego jest być dzieckiem duchowym. To dar Ducha Świętego.

 

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie przedstawicielek działającego w Bazylice p.w. św. Michała Archanioła na krakowskiej Skałce, Bractwa Aniołów Stróżów. Bractwo to zostało założone w tej świątyni niespełna 400 lat temu.

 

W czasie spotkania uczestnicy mogli posilić się kawą i bigosem przygotowanym w cysterskiej kuchni. Nie zabrakło też strawy duchowej. Można było kupić książki ks. Marcello Stanzione i oczywiście uzyskać jego autograf.

 

Mogilski zastęp liczy obecnie 14 rycerzy św. Michała Archanioła i 3 kandydatów. Członkowie zastępu i czciciele spotykają się w pierwsze piątki miesiąca, by po północy modlić się wraz uczestnikami całonocnego czuwania, a także w trzecie wtorki miesiąca o godz. 18.00. W Krakowie spotkania modlitewne odbywają się także w drugie poniedziałki miesiąca o 18.00, w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej oraz w drugie czwartki miesiąca o 19.00 w Bazylice Świętego Michała Archanioła na Skałce w Krakowie.

 

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

https://photos.app.goo.gl/dcH9AUJP8YMKknCG8

 —

Jola Pawnik

fot. Adam Kołodziejczyk