Na trasie z Bytomia do Tarnowskich Gór znajduje się miasteczko Radzionków. To tu, a dokładnie w górniczej osadzie Sucha Góra, należącej dawniej do powiatu tarnogórskiego, a od 1975 będącej dzielnicą Bytomia, powstała w 1957 nowa parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła.
W roku 1889 uruchomiono w sąsiedztwie Suchej Góry kopalnię dolomitu „Blachówka”, a dzielnica nabrała typowo górniczego charakteru. Już przed II Wojną Światową proboszcz parafii radzionkowskiej, ks. Józef Knosała zamierzał doprowadzić do usamodzielnienia Suchej Góry jako nowej placówki duszpasterskiej, zakupiono nawet działkę z przeznaczeniem na przyszły cmentarz. W styczniu 1945 roku pogrzebano na niej kilka ofiar wojny, dając tym samym początek obecnemu cmentarzowi.
Zawierucha wojenna przesunęła jednak powstanie nowej parafii na lata pięćdziesiąte. W roku 1950 roku osadzie Sucha Góra przydzielono osobnego duszpasterza – ks. Pawła Jaskółkę, który, będąc wikarym radzionkowskiej parafii, rozpoczął w trudnym okresie stalinowskim nierówną walkę o budowę kościoła. Nabożeństwa odbywały się w przerobionej na kaplicę stodole rodziny Bartoszków, mieściło się tam 450 wiernych. Mimo trudności czynionych przez władze państwowe, w roku 1951 roku rozpoczęto budowę obecnej świątyni. Była ona kilkakrotnie przerywana i dopiero po tzw. odwilży 1956 ponownie i pełną już parą kontynuowano prace budowlane.
Nową świątynię poświęcił 1 listopada 1959 roku biskup pomocniczy Juliusz Bieniek, aczkolwiek na mocy dekretu ówczesnego biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego Sucha Góra zaistniała jako osobna parafia pod wezwaniem św. Michała Archanioła już wcześniej, 20 grudnia 1957. Pierwszym proboszczem został wspomniany ks. Paweł Jaskółka, sprawując tę funkcję do roku 1979. Drugi proboszcz parafii, ks. Herbert Jeziorski doprowadził do zbudowania wieży kościelnej i centrum katechetycznego. Od sierpnia 2001 roku proboszczem parafii jest ks. Rajmund Brol, w tym czasie zamontowano także nowe organy. Świątynia posiada świetnie prezentujące się wnętrze, nad którym dominuje piękna mozaika św. Michała Archanioła.
Autorem cenionej monografii o kościele i parafii jest ks. dr Herbert Jeziorski (Skrót dziejów rzymsko-katolickiej parafii św. Michała Archanioła w Bytomiu-Suchej Górze, 2000), wspomniany drugi proboszcz w dziejach młodej parafii.
Herbert Oleschko
Artykuł ukazał się w archiwalnym numerze Któż jak Bóg 3/2013. Zapraszamy do lektury!