Święty Michał Archanioł odwiedził Jasną Górę

Święty Michał Archanioł dobrze czuje się u swojej Królowej – tak w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. na Jasnej Górze mówił ks. Robert Ryndak CSMA. Po miesiącach spędzonych w zamknięciu, peregrynujący po Polsce św. Michał Archanioł znów spotkał się z wiernymi w Częstochowie.

4 lipca br. odbyła się V Pielgrzymka ze św. Michałem Archaniołem na Jasną Górę. Liczebność przybyłych pielgrzymów zaskoczyła organizatorów, co może świadczyć tylko o jednym – wierni spragnieni byli kontaktu z Najpotężniejszym z Archaniołów. Święty Michale broń nas w walce – tymi słowami modlitwy ułożonej przez papieża Leona XIII wybrzmiało wnętrze jasnogórskiej bazyliki tuż po tym, jak pojawiła się w niej figura Archanioła. Wysłannika Boga witali Rycerze, Członkowie Bractwa Szkaplerznego, Czciciele, czytelnicy czasopisma Któż jak Bóg i wierni przybyli do Częstochowy. Rozchodzący się głos tłumu wypełnił sanktuarium, a na twarzach zgromadzonych można było dostrzec wzruszenie, rozmodlenie i ufność, że – korona na głowie Wodza Zastępów Niebieskich i miecz w Jego prawej dłoni zapewnią ochronę tak, jak przed wiekami św. Michał Archanioł uratował mieszkańców Gargano przed epidemią dżumy. Modlono się o ustanie epidemii, o siłę dla służby zdrowia i uchronienie przed zakażeniem.

Pielgrzymkowy dzień rozpoczął się spotkaniem z egzorcystą, ks. Zbigniewem Baranem CSMA. Kapłan wnikliwie odpowiadał na pytania zgromadzonych osób i tych nadesłanych do redakcji czasopisma. Sala o. A. Kordeckiego po brzegi wypełniła się słuchaczami, a także osobami chcącymi nabyć anielskie pamiątki w prowadzonym przez Sekretariat Peregrynacji, sklepiku.

Po uroczystym przywitaniu figury, pielgrzymi uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Liturgii przewodniczył Ojciec Generalny Zgromadzenia Księży Michalitów – ks. Dariusz Wilk CSMA. Połyskujące przy ołtarzu korony Czarnej Madonny i Archanioła zdawały się odsunąć lęk. Tego dnia wiele osób przyjęło Szkaplerz św. Michała, a Rycerstwo św. Michała Archanioła powiększyło się o nowych członków.

W wygłoszonej do pielgrzymów konferencji, ks. Piotr Prusakiewicz CSMA zwrócił uwagę na to, aby świętości nie mylić z dobrocią. I aby tę świętość zrozumieć – trzeba ją odkryć. Świat Aniołów fascynuje wielu ludzi, ale jak podkreślił ks. Prusakiewicz – żeby zrozumieć św. Michała Archanioła trzeba zwracać uwagę na Jego świętość, bo to nie jest tylko Michał, to św. Archanioł Michał.  A świętość odkrywa się tylko poprzez kontakt z Bogiem.

Następnie modlono się podczas nabożeństwa o uzdrowienie duszy i ciała, a także w intencji uwolnienia z nałogów z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem. Był to prawdziwie czas Mocy i Łaski. Zwieńczeniem tegorocznej pielgrzymki był Apel Jasnogórski z udziałem figury św. Michała Archanioła i nocne czuwanie pod anielskimi skrzydłami.

Ewa Rygalik
fotografie: ks. Marcin Gierada CSMA