Zapomniana modlitwa do Michała Archanioła

Podczas gdy wszyscy znają „Egzorcyzm Leona XIII”, mało kto zdaje sobie sprawę, że przed powstaniem tej modlitwy w 1884 roku wielu wiernych Kościoła odmawiało ku czci świętego Michała Archanioła niezwykły hymn, którego początki sięgają IX wieku.

W zbiorze modlitw z dziewiętnastego stulecia zatytułowanym „Raccolta” odnajdujemy hymn, którego historia liczy sobie ponad tysiąc lat. Utwór nazywa się „Te splendor et virtus Patris” i przez wieki wykorzystywany był jako podstawowa modlitwa ku czci św. Michała Archanioła. Co więcej, sam tekst był na tyle inspirujący, że korzystali z niego liczni kompozytorzy i muzycy. Sam papież Pius VII zalecał odmawianie tego hymnu, aby uzyskać od wielkiego archanioła wsparcie w walce ze złymi duchami i pokusami.

Hymn został następnie umieszczony jako modlitwa brewiarzowa podczas Nieszporów na Uroczystość św. Michała Archanioła. Tekst, który rozpowszechnił się najbardziej pochodzi z czasów reformy liturgicznej papieża Urbana VIII. Jednakże należy pamiętać, że pierwowzorem dla hymnu „Te splednor et virtus Patris” było dzieło napisane przez bł. Rabanusa Maurusa (780-856) – „Tibi, Christe, splendor Patris”.

Oto treść tego niezwykłego hymnu:

Ciebie, światłość i moc Bożą,

Jezu życie dusz, my Ciebie z tymi,

co Twój orszak tworzą

Z Aniołami chwalim w niebie.

W koło Ciebie sług miliony,

Tłum anielskich wodzów krąży,

Lecz znak Krzyża wywieszony

Dzierży Michał ich chorąży.

Przezeń srogi smok strącony

Na piekielnej dno otchłani,

I wraz tracą niebios trony

Aniołowie zbuntowani.

Za tym wodzem idźmy śmiało

W bój z szatanów pysznych głową,

Byśmy się okryli chwałą

Przed stolicą Barankową.

Ojcze, Ciebie chwalim szczerze;

Krwią kupionych Syna Twego,

Mocą Ducha silnych w wierze

Spraw niech nas Anieli strzegą

Amen

ks. Mateusz Szerszeń CSMA