Zaproszenie od świętego Michała

Od dwudziestu jeden lat jestem animatorką zastępu Rycerstwa św. Michała Archanioła
w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku – Przymorzu, pełnię też funkcję animatorki diecezjalnej Rycerstwa w Archidiecezji Gdańskiej.

Codzienna modlitwa do św. Michała, formowanie kolejnych zastępów rycerskich w Gdańsku, czuwania, peregrynacje figury św. Michała Archanioła w naszej diecezji, pielgrzymki rycerskie na Jasną Górę – wszystko to niezwykle zbliżyło mnie do św. Michała. Dzisiaj mogę śmiało powiedzieć, że jest On moim Przyjacielem. Zawsze, kiedy zwracam się do Niego z jakimś problemem, otrzymuję hojne wsparcie.
I jak to z przyjaciółmi bywa – czasem św. Michał obdarowuje mnie niespodziewanie prezentami.

Tym razem posłużył się moją przyjaciółką i swoją gorliwą czcicielką – Teresą Kulińską, która wiosną tego roku zaproponowała mi wspólny wyjazd do Sanktuarium św. Michała Archanioła
na Górze Gargano we Włoszech. Wcześniej marzyłam, by jeszcze kiedyś odwiedzić
św. Michała w Jego sanktuarium, ale nie wierzyłam, że to pragnienie może się spełnić. Mimo iż nie należę już do młodych osób, od razu zgodziłam się na tę naszą prywatną pielgrzymkę. Jestem głęboko przekonana, że to św. Michał Archanioł przez konkretnego człowieka skierował do mnie swoje zaproszenie. Jemu z pewnością zawdzięczam to, że nasza pielgrzymka przebiegła bez żadnych komplikacji (a wyprawa była dość daleka).

Z Gdańska do Warszawy wyjechałyśmy pociągiem 7 maja 2023 roku, a następnie samolotem dotarłyśmy do Bari we Włoszech. Z lotniska do sanktuarium na Górze Gargano dojechałyśmy samochodem, którego użyczyły nam siostry michalitki prowadzące Dom Pielgrzyma na Górze Gargano. Następnego dnia, czyli 8 maja 2023 roku, uczestniczyłyśmy we wspaniałych uroczystościach w rocznicę objawienia św. Michała Archanioła na Górze Gargano  (miało ono miejsce w V wieku). Podczas liturgii, której przewodniczył miejscowy ksiądz biskup, z wielką ufnością zawierzyłam św. Michałowi całe Rycerstwo św. Michała Archanioła, wszystkie zastępy rycerskie, szczególnie zastępy w Archidiecezji Gdańskiej i nowo powstający zastęp w Gdyni Orłowie – w parafii Matki Bożej Bolesnej (dziesiąty już zastęp w naszej diecezji). Oddałam pod opiekę św. Michałowi również naszego Animatora Generalnego – ks. Piotra Prusakiewicza. Z wielką radością codziennie uczestniczyłyśmy w Sanktuarium w Mszach świętych, które sprawowane były tutaj przez cały maj w intencji księdza Piotra (prośbę o odprawienie 30 mszy świętych w intencji o błogosławieństwo Boże, światło Ducha św. i zdrowie dla ks. Piotra Prusakiewicza skierowali do Rektora Sanktuarium, ks. Władysława Suchego, rycerze z Archidiecezji Gdańskiej). Codziennie na modlitwie i adoracji powierzałyśmy też Panu Bogu przez wstawiennictwo Matki Bożej i św. Michała wszystkich kapłanów, a szczególnie opiekunów zastępów rycerskich i kapłanów z naszej gdańskiej archidiecezji. Powierzyłam św. Michałowi wiele kartek z prośbami do Niego, które przekazali mi Rycerze
i Czciciele św. Michała z Gdańska i okolic. Mimo ogromu pracy i różnych obowiązków, czas
na indywidualną rozmowę z nami znalazł (za co jesteśmy ogromnie wdzięczne) ks. Władysław Suchy, Rektor Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano. Wspaniałą opieką i życzliwością otoczyła nas także Siostra Przełożona Sióstr Michalitek prowadzących Dom Pielgrzyma na Górze Gargano. Podczas spacerów mogłyśmy podziwiać piękno miejsca, które wybrał dla siebie św. Michał. Umocnione na duchu, radosne po spotkaniu ze św. Michałem wróciłyśmy do Gdańska 12 maja.

Dziękuję Trójjedynemu Bogu, Matce Najświętszej i św. Michałowi za te piękne cztery dni pielgrzymki i zaproszenie do Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano!

Danuta Bąk

Na zdjęciach:

1/ Rektor Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano we Włoszech ks. Władysław Suchy CSMA wraz z Teresą Kulińską oraz autorką artykułu Danutą Bąk;

2/ Siostra Przełożona Sióstr Michalitek prowadzących Dom Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano we Włoszech oraz Danuta Bąk i Teresa Kulińska.