X Pielgrzymka Ogólnopolska Ze św. Michałem na Jasną Górę 5 lipca 2025

Dziesiątka na piątkę z plusem

10… 9… 8… Wielkim wspólnotowym odliczaniem rozpoczęła się 5 lipca br. jubileuszowa X Pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę”. Zainicjowane jako owoc peregrynacji archanielskiej figury, a przypadające rokrocznie na pierwszą sobotę lipca modlitewne spotkanie oznaczają dziś w swoich kalendarzach czerwonym kółkiem tysiące czcicieli św. Michała Archanioła z całego kraju (a nawet wielu żyjących poza jego granicami!). Są w tym gronie poświęceni Księciu Wojsk Niebieskich Rycerze, członkowie Bractwa Szkaplerznego, czytelnicy czasopisma „Któż jak Bóg” i widzowie naszego kanału na YouTubie. Wszyscy oni pragną wraz z Hetmanem Hufców Anielskich oddawać pokłon naszej Królowej w duchowej stolicy Polski.

Pielgrzymka, jak co roku, rozpoczęła się dyskusją panelową w szczelnie wypełnionej pątnikami Auli o. Augustyna Kordeckiego, a pierwszym akordem spotkania była wspólna modlitwa o wylanie Ducha Świętego. Temat przewodni dyskusji brzmiał: „Św. Michał lekarstwem na przesądy, zabobony i zagrożenia”, a poczet panelistów zasilili: egzorcysta ks. Zbigniew Baran CSMA, psychoterapeuta ks. Grzegorz Kosakowski CSMA oraz – po raz pierwszy uczestniczący w wydarzeniu w charakterze prelegenta – teolog ks. Andrzej Żarkowski CSMA.

– Jeśli człowiek nie wierzy w Boga, zaczyna wierzyć we wszystko. Albert Einstein pisał: „Żyjemy w tak dziwnym świecie, w którym łatwiej jest rozbić atom niż obalić przesąd” – przypomniał w słowie wstępnym tradycyjnie moderujący dyskusję ks. Piotr Prusakiewicz CSMA. Wśród poruszonych w trakcie spotkania zagadnień znalazły się również pytania m.in. o zagrożenia związane z korzystaniem z amuletów i talizmanów, znaczenie sakramentaliów dla naszego życia religijnego oraz zależność między stanem duchowym człowieka, a jego zdrowiem psychicznym.

Zapis wideo jubileuszowego panelu publikować będziemy w odcinkach na naszym kanale YouTube „Któż jak Bóg”. Z racji ogromnej liczby przekazanych nam przed pielgrzymką i w jej trakcie pytań, odpowiedzi na nieporuszone w dyskusji kwestie publikować będziemy sukcesywnie w naszym czasopiśmie, a także na stronie internetowej www.kjb24.pl. Zachęcamy również do nadsyłania kolejnych pytań na adres e-mail: [email protected].

Tak rodzi się ufność…

Intelektualna strawa, jaką zaserwowali dyskutanci, stanowiła jednak zaledwie przystawkę, która wprowadzić miała tłumnie zebranych pielgrzymów w nastrój oczekiwania przed przybyciem do jasnogórskiej bazyliki znaku wiernej kopii figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.

Zwieńczeniem nabożeństwa oczekiwania było tym razem wyśpiewanie Akatystu ku czci św. Michała Archanioła, opracowanego w 2015 r. w 10. rocznicę beatyfikacji bł. ks. Bronisława Markiewicza. Utwór z muzyką Piotra Pałki i słowami sióstr michalitek: s. Leonii Przybyło CSSMA oraz s. Alicji Roś CSSMA został wykonany pod batutą Joanny Wądrzyk przez chór „Totus Tuus” z andrychowskiej parafii pw. św. Stanisława. Wyśpiewywany w ślad za scholą refren „Bóg jest ponad wszystko” poruszał nie tylko serca wiernych, ale też zdawał się wprawiać w drżenie wielowiekowe mury bazyliki.

Gdy jasnogórskie progi przekroczył on – św. Michał Archanioł – przywitał go śpiew płynący z ok. trzech tysięcy pielgrzymich gardeł i serc, przywitały go powiewające chorągwie rycerskich zastępów, przywitał wreszcie las pątniczych rąk, wyciągniętych, by czule dotknąć archanielskiego wizerunku bądź okazać przed nim zdjęcia omadlanych bliskich. Kolejka przed oblicze Księcia Wojsk Niebieskich wydawała się nie mieć końca, a ustawiona przy piedestale figury misa szybko zapełniła się karteczkami z powierzanymi archaniołowi intencjami.

To duchowe przylgnięcie szczególnego wymiaru nabrało godzinę później, w trakcie Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie wierni składali swe troski, ale też dziękczynienie nie tylko wobec Księcia Wojsk Niebieskich, ale też jego i naszej Królowej. – Ukochane dzieci duchowe św. Michała Archanioła, czasem przestraszone, nieufne, ale przecież z niego bije taki blask i taka moc… Przybywamy więc tutaj po raz dziesiąty, by tej mocy zaczerpnąć do swojego codziennego życia – zaznaczył w trakcie homilii Wikariusz Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Krzysztof Poświata CSMA (całość jego kazania także znajdziecie na kanale YouTube „Któż jak Bóg”).

Już po zakończeniu Mszy świętej dziesiątki wiernych dały wyraz tej ufności, ochoczo przyjmując szkaplerze św. Michała Archanioła. Inni jeszcze postanowili wzmocnić swą zażyłość z Niebiańskim Hetmanem, składając przysięgę jako świeżo upieczeni Rycerze św. Michała Archanioła.

Archaniele pokory, módl się za nami

Tradycyjnie już kolejnym etapem pielgrzymki „Ze św. Michałem na Jasną Górę” było sprawowane na Wałach Jasnogórskich nabożeństwo o uzdrowienie duszy i ciała, i wylanie Ducha Świętego. Rozpoczął je półgodzinną konferencją wspomniany wyżej ks. Andrzej Żarkowski CSMA. Z egzegetycznym zacięciem naświetlił on zebranym duchowy sens fragmentów Pisma Świętego, które wspominają o osobie Księcia Wojsk Niebieskich. – Swoim postępowaniem św. Michał potwierdza znaczenie swojego imienia – podkreślił kaznodzieja, wskazując na szczególną pokorę tego archanioła.

Gdy konferencja (również dostępna na naszym YouTubie) dobiegła końca, nadszedł dla zebranych na Jasnej Górze pielgrzymów czas dwugodzinnej modlitwy i adoracji w akompaniamencie scholi z Parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów na warszawskim Bemowie. W tym czasie wierni tłumnie podchodzili do kroczących na Wałach i pod nimi kapłanów z monstrancjami, by otrzymać błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Wielu pątników w chwili takiego błogosławieństwa nie mogło powstrzymać łez wzruszenia.

Czymże jednak byłby pobyt w duchowej stolicy Polski bez uczestnictwa w Apelu Jasnogórskim? Wieczorną modlitwę z Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził Przełożony Generalny michalitów ks. Dariusz Wilk CSMA. W swoim wystąpieniu podziękował on licznie zebranym pielgrzymom i czcicielom św. Michała Archanioła. – Przychodzimy do Ciebie jako swojej Matki. Bo do kogo pójdziemy, gdy jesteśmy utrudzeni, zmęczeni? (…) u Ciebie, Matko, siła, wsparcie, moc, nowa energia – mówił w rozważaniu zwrócony w kierunku Cudownego Obrazu ojciec generał.

Naładowani nadprzyrodzoną energią

Pokładami tej nadprzyrodzonej, duchowej energii z całą pewnością obdarowani zostali ci pątnicy, którzy zdecydowali się pozostać przed obliczem Matki Bożej na całonocnym czuwaniu. W przeszło sześciogodzinnej modlitwie znalazł się czas na różaniec, modlitwy rycerskie, odnowienie zawierzenia św. Michałowi Archaniołowi, ale przede wszystkim na adorację Najświętszego Sakramentu oraz Eucharystię. Uroczystą oprawę czuwania zapewnił swoją muzyką znany pianista i kompozytor sakralny Michał Niemiec.

Całonocną modlitwę poprzedziła kolejna konferencja, tym razem autorstwa ks. Piotra Prusakiewicza CSMA. – Zawsze owocem pielgrzymki jest to, co dzieje się w ciągu roku. Łaska pielgrzymki trwa przez 365 dni – zauważył w podsumowaniu wydarzenia ks. Piotr, przyrównując udział w nim do ładowania duchowych akumulatorów. – Może św. Michał komuś z Was albo dzięki tej modlitwie, którą zanosiliście tutaj (…), pomoże odnaleźć drogę do Boga? – dodawał w homilii w trakcie nocnej Eucharystii koordynator peregrynacji figury św. Michała Archanioła po Polsce ks. Rafał Szwajca CSMA.

Doświadczenie poprzednich pielgrzymek „Ze św. Michałem na Jasną Górę” jasno pokazuje, że te wyrażone przez kapłanów nadzieje są jak najbardziej realne. Każdy taki wyjazd do Matki Bożej owocuje bowiem szerokim rozlaniem łask, czego świadectwa docierają do naszej redakcji przez wiele kolejnych miesięcy. Życzymy Wam, aby – zgodnie ze słowami ks. Piotra – łaski te odmieniały Wasze życie przez kolejne 365 dni, aż do dnia kolejnej pielgrzymki. Dziękujemy Wam za te 10 lat wzruszeń i wspólnej modlitwy. Widzimy się już 4 lipca 2026 r. przed obliczem Czarnej Madonny! Któż jak Bóg!

Karol Wojteczek