Anioł Bieszczadów (2)
Pojawiła się w Bieszczadach jeszcze nowa przestrzeń duchowa, chociaż bardziej należałoby ją nazwać sferą artystyczno-obyczajową, wszak wymieszały się w niej wątki folklorystyczne, demoniczne i poetycko-balladowe.
Tej cechy nie może braknąć ludziom dobrym

Bajka o Czerwonym Kapturku pozostaje aktualna do dziś. Jakie ewangeliczne przesłanie kryje się w tej prostej opowiastce? I w jaki sposób „Czerwony Kapturek” wiąże się ze słynną „Zbrodnią i karą” Fiodora Dostojewskiego?
X Pielgrzymka „Ze św. Michałem na Jasną Górę” – 5 lipca 2025
W sobotę 5 lipca 2025 roku odbędzie się X Jubileuszowa Pielgrzymka Ogólnopolska „Ze św. Michałem na Jasną Górę” uczestników peregrynacji, Rycerzy, Czcicieli i członków Bractwa Szkaplerznego św. Michała Archanioła, czytelników czasopisma „Któż jak Bóg” i wszystkich chętnych.
Lepiej idź na terapię niż do kościoła…

Chrześcijaństwo nie jest po to, by zapewnić człowiekowi dobre samopoczucie. Jest po to, by zbawić duszę.
Czym jest tzw. Ewangelia Barnaby?

Z chrześcijańskiego punktu widzenia Ewangelia Barnaby wydaje się utworem humorystycznym i mało poważnym. Apokryf ten nie mówi nam nic o prawdziwym Jezusie, ale jest interesującym świadectwem muzułmańskich wyobrażeń na Jego temat.
To ostatni dzwonek, żeby się wyspowiadać

Jeśli jeszcze się nie spowiadałeś – nie zwlekaj. Nie dlatego, że „musisz”. Ale dlatego, że Ktoś na ciebie czeka.
Mit Finlandii. Edukacja bezstresowa w Polsce?

Fiński model nauczania stawia na dobrostan psychiczny dziecka. Ale czy nie poszło to za daleko?
Czujne serce Boga, czyli Boża Opatrzność

Boża Opatrzność to nie tylko „Boskie zarządzanie światem”, ale żywa, czujna obecność Boga, który prowadzi każdy ludzki los.
Ukryta siła kobiety: Gerda kontra Królowa Śniegu [wideo]
To już nasza szósta opowieść w ramach cyklu „Dobranocki”. Razem z ks. Mateuszem Szerszeniem CSMA sięgamy tym razem po wzruszającą baśń Hansa Christiana Andersena - „Królowa śniegu”.
Charyzmaty Jednego Ducha
Charyzmaty Ducha Świętego to jeden z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych wymiarów życia Kościoła. Są one nie tylko znakami obecności Ducha w sercu wspólnoty wierzących, ale też konkretnymi narzędziami Jego działania
Jak uchronić swoje mieszkanie przed złem?
Codziennie zabezpieczamy nasze domy najlepiej, jak potrafimy. Chcemy czuć się bezpiecznie. Ale czy zastanawialiśmy się, czy nasz dom jest bezpieczny także duchowo?
Czy można modlić się na leżąco?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie w chwili zmęczenia, choroby lub lenistwa. Czy modlitwa wypowiadana z łóżka, pod kołdrą, z głową wtuloną w poduszkę, ma taką samą wartość jak ta, którą zanosimy do Boga na klęczkach?
Rekolekcje: „Przebaczenie i uzdrowienie z toksycznych relacji”
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe rekolekcje w „Dobrym Zakątku” w Konstancinie-Jeziornej. Poprowadzi je od 22 do 24 sierpnia ks. Mateusz Szerszeń CSMA, a ich temat to „Przebaczenie i uzdrowienie z toksycznych relacji”.
Świat składa hołd diabłu
Niektórzy powiedzą, że to przesada: mówienie dziś o diable to anachronizm, który nie przystoi ludziom postępu. Ale przyjrzyjmy się uważnie. Otwórzmy oczy, bo może właśnie największym sukcesem księcia ciemności jest to, że przestaliśmy wierzyć, że w ogóle istnieje.
Prostuj kręgosłup!
Odwaga jest zaraźliwa. Gdy odważny człowiek staje w obronie prawdy, inni prostują kręgosłupy. Te słowa powinny dziś rozbrzmiewać w sercach wszystkich ludzi wierzących, szczególnie katolików.
„To świat się myli, nie ja”
Są ludzie, którzy mają zawsze rację. Wiedzą wszystko najlepiej. Wiedzą, jak należy myśleć, jak mówić, jak głosować, co wypada, a co nie. I jeśli tylko ośmielisz się mieć własne zdanie – w najlepszym wypadku usłyszysz ironiczny śmiech, w najgorszym: zostaniesz wykluczony z ich świata.
Boże Miłosierdzie rozwinęło kult Serca Jezusowego
Widzowie naszego YouTube’owego kanału „Któż jak Bóg” kojarzyć mogą dr. Roberta Stackpole’a m.in. z cyklu „Anielski angielski” oraz serii krótkich wykładów o św. Faustynie i tajemnicy Trójcy Świętej. Dziś postanowiliśmy przedstawić sylwetkę tego znamienitego teologa, niestrudzonego propagatora orędzia o Bożym Miłosierdziu, również czytelnikom naszego dwumiesięcznika...
Czy ktoś poza Jezusem doświadczył Wniebowstąpienia?
Gdy byłem małym dzieckiem, podczas mszy w moim kościele parafialnym siedziałem zazwyczaj naprzeciwko bocznego ołtarza z obrazem, który błędnie interpretowałem jako Wniebowstąpienie Chrystusa. Jezus unosił się w powietrzu z rozpostartymi rękoma. Na dole była trójka jego uczniów, zgiętych w ukłonie…
Jesteście jak dzieci – mówi Bóg
Biblia poucza nas, że w relacji do Boga mamy przywilej nazywania się dziećmi Bożymi. Miłość Boga do nas nazwać możemy ojcowską, tym samym Chrystus staje się naszym bratem. Poznamy lepiej tę prawdę, gdy weźmiemy pod rozwagę następujące fragmenty Pisma Świętego.