Czy Herod Agryppa został zabity przez anioła?

Wszyscy doskonale kojarzymy (chociażby z jasełek i kolęd) króla Heroda, który był sprawcą rzezi niewiniątek. Każde Boże Narodzenie jest okazją, aby przypomnieć sobie tego niechlubnego władcę. Na kartach Biblii spotkamy jednak jeszcze kilku innych Herodów. Jeden z nich według Dziejów Apostolskich zginął w wyniku interwencji anioła.

Przyjaźń z zaufanym Króla

Przyjaźń ze Świętym Michałem Archaniołem realizuje się poprzez nawiązywanie z Nim duchowej relacji. Dokonuje się to poprzez modlitwę. Istnieje wiele modlitw skierowanych do Księcia Aniołów. Różnorodność wezwań kierowanych do Świętego Archanioła świadczy o wielkiej potrzebie wypływającej z głębi serca.

Szalona miłość

Warszawianka z Żoliborza, obdarzona niezwykłym uśmiechem, youtuberka, znana na całym świecie z ujmującego głoszenia orędzia o Miłosierdziu Bożym, siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, założycielka kanału Blisko Rahamim. Siostra Gaudia Skass będzie naszym gościem przez kilka następnych numerów. Dziś rozmawiamy o tym, jak odnaleźć słowa, które pomogą dotrzeć do współczesnego człowieka z orędziem o Bożym Miłosierdziu.

Manna dnia obecnego

Wiele zmartwień, niepokojów, lęków i depresji bierze początek stąd, że wierzymy swojemu umysłowi i temu, ku czemu nas kieruje. Często jednak wyprowadza nas on na niewłaściwe tory. Ile razy zdarzyło nam się ufać myślom, które okazały się nieprawdziwe, planom wytworzonym w głowie, które nie miały pokrycia w rzeczywistości?

Co jest dobrem, a co złem?

Zło to to, co przynosi szkodę człowiekowi. Jeśli Bóg czegoś zakazuje, to dlatego, że nie jest to dobre dla człowieka. Bóg nigdy nie będzie zabraniał ludziom czegoś, co jest dobre.

Jak pokonać lęk przed spowiedzią? Jest odpowiedź egzorcysty

Dlaczego tak bardzo boję się spowiedzi? Czy zawsze już tak będzie, że przed tym sakramentem będę drżeć i będą pocić mi się ręce? Jestem praktykującą katoliczką, unikającą grzechu ciężkiego. Pewnego razu uklęknęłam do konfesjonału i nie byłam w stanie wypowiedzieć ani jednego słowa. Czy opętał mnie wówczas duch niemy? Czy może zły duch chce mnie w ten sposób zniechęcić do sakramentu spowiedzi?

Źle ukierunkowana wiara

Dla opętanych i dręczonych Kościół powszechny ma dwie, odrobinę różne drogi ku wolności. Ksiądz Andrzej Grefkowicz, warszawski egzorcysta, mówi: „Modlitwę o uwolnienie podejmuje się w sytuacjach zniewoleń, natomiast egzorcyzm podejmuje się w sytuacjach opętania. Gdy penitent chce uwolnienia, ta modlitwa zawsze jest skuteczna”. Jest zatem nadzieja. Opętania i dręczenia nie muszą zawsze prowadzić do tragedii, samobójstw czy wieloletniej wegetacji człowieka na marginesie życia.

Dlaczego zły duch objawił się w mojej obecności? „Walczysz o życie dzieci nienarodzonych, a Zły nienawidzi życia człowieka”

– Jeden z egzorcystów, do którego trafiłem z pewną osobą doświadczającą demonstracji złego ducha wytłumaczył mi, dlaczego zły duch objawił się w mojej obecności. „Walczysz o życie dzieci nienarodzonych, a Zły nienawidzi życia człowieka” – usłyszałem. Nie tyle chodzi o nienawiść do nienarodzonego dziecka. Zły nienawidzi życia człowieka, bo człowiek jest ukochany przez Pana Boga. Szatan jest tak zazdrosny, że chce człowieka zniszczyć – mówi w wywiadzie z Karoliną Zarembą ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek zajmującej się pomocą kobietom w ciąży, samotnym matkom i rodzinom w potrzebie.

Nie zrzucaj wszystkiego na szatana!

Nie chciałabym wchodzić w rolę adwokata diabła, bo nie ma z nim żartów, jest istotą inteligentną, przebiegłą, zazdrosną, pragnącą tylko zniszczenia, więc nie ma czego bronić, ale czasem w środowisku katolickim zdarza się tak, że nasze zaniedbania przerzucamy na niego, niejako pozbywając się odpowiedzialności za nasze czyny.  Demon oczywiście na to czeka, żeruje na tym; samo słowo „diabeł” pochodzi od greckiego „diabolos”, co znaczy dzielić. Jednak przerzucanie własnej odpowiedzialności na szatana to już patologiczna duchowość.

Niebiańska zbroja

Przyjaźń ze Świętym Michałem Archaniołem realizuje się poprzez nawiązywanie z Nim duchowej relacji. Dokonuje się to poprzez modlitwę. Istnieje wiele modlitw skierowanych do Księcia Aniołów. Różnorodność wezwań kierowanych do Świętego Archanioła świadczy o wielkiej potrzebie wypływającej z głębi serca.

Anioł dzieci nienarodzonych

Podstawowym zadaniem Anioła Stróża jest pomoc w doprowadzeniu człowieka do Boga. I z tego zadania Aniołowie Stróżowie dzieci nienarodzonych wywiązują się, w jakimś sensie, nawet poza kolejnością.

Miłosierdzie odbiciem świętości

Św. Faustyna pragnęła zostać taką świętą na ołtarzach (Dz. 150), wielką świętą, będącą wzorem dla innych. I tak się stało. Ten fakt skłania do postawienia kilku istotnych pytań. Czym dla Faustyny była świętość? Jak do niej dążyła? Czy miała jakiś szczególny plan osobistej świętości, jakiś program, który skrupulatnie realizowała? Co jej w tym pomagało? Jakie konkretne środki, do których się odwoływała?